Türkiye ve Hollanda arasında iki önemli alanda potansiyel işbirlikleri

Yenilenebilir ve temiz enerji teknolojileri konusunda dünyanın zirvesinde olan Hollanda, Türkiye’nin bu alandaki potansiyelini de takip ediyor...


  • Kayıt: 10.10.2023 12:15:34 Güncelleme: 10.10.2023 12:19:42

Türkiye ve Hollanda arasında iki önemli alanda potansiyel işbirlikleri

Yenilenebilir ve temiz enerji teknolojileri konusunda dünyanın zirvesinde olan Hollanda, Türkiye’nin bu alandaki yatırım fırsatlarını gözeten bir ülke. Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Joep Wijnands, İzmir’de düzenlenen etkinliklere katıldı ve Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA) merkezine uğrayarak Türkiye’nin temiz enerji stratejisini dernek yöneticileri ve sektör profesyonelleri ile görüştü.

Dres'lerde dünyanın önde gelen ülkesi

Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Ticaret Müsteşarı Paul Zwetsloot, Ekonomi ve Ticaret Müşaviri Seyit Akyüz, Ekonomik İşler Stajyeri Musa Perçin, Ekonomi ve Hollanda Yatırım Ajansı Denizstü Rüzgâr Enerjisi Uluslararası İlişkiler Uzmanı Henk van Elburg ve beraberindeki heyeti misafir eden ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, sektörün içinde hulunduğu konum ve gelecek hedefleri hakkında heyeti bilgilendirdi.

ENSİA Yönetim Kurulu Üyelerinin de katıldığı  ziyarette, Hollanda’nın özellikle

denizüstü rüzgâr endüstrisinde dünyanın lider ülkeleri arasında olduğunu belirten

Kalaycı, “Denizüstü rüzgâr enerjisinde Türkiye’nin sıfır noktasında olmasına rağmen

dünyanın en yüksek potansiyele sahip ülkelerinden biriyiz. Potansiyelimiz bir yana, bu alanda

ekipman üreticisi olabilecek üst düzeyde bir altyapıya sahibiz" diye konuştu.

Yeşil hidrojen Türkiye'nin fırsatı

Alper Kalaycı, denizüstü rüzgâr enerjisi alanında Hollanda’nın deneyimlerinden istifade etmenin ve iki ülkenin temiz enerji sektöründeki güçlü firmaları arasında işbirliği imkanlarını artırmanın ENSİA’nın misyonlarından biri olduğunu hatırlattı. Kalaycı, ayrıca Türkiye’nin jeotermal seracılık ve endüstriyel tarım uygulamaları konusunda da Hollanda’dan alacakları çok şey olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin Yeşil Hidrojen ile enerji ihracatçısı bir ülke olabileceğini vurgulayan ENSİA Başkanı, Hollanda’nın bu alanda devreye sokacağı pilot tesisleri ziyaret etmek için Büyükelçi Joep Wijnands’tan davetli olduklarını kaydetti. Kalaycı, ayrıca Türkiye’deki etkinlik ve fuarlara katılacak Hollandalı şirketlerle işbirliği yapmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Öğreneceğiz ve öğreteceğiz

Alper Kalaycı sözlerine şu şekilde devam etti:

“Rüzgâr enerjisinde Avrupa’nın en yüksek kurulu gücüne sahip 5’inci ülkesi konumundayız. Güneş enerjisinde yatırımlarımız yüksek bir ivme ile devam ediyor. Türkiye Ulusal Enerji Planı’na göre 2035 yılına kadar yapılacak enerji yatırımlarının yüzde 75’i sadece rüzgar ve güneş enerjisinde gerçekleşecek. Jeotermal enerji kurulu gücünde Avrupa’nın lider dünyanın 4’üncü ülkesiyiz. Hükümetimizin stratejik hedeflerinde jeotermal seracılık uygulamalarının geliştirilmesi çok önemli bir yer tutuyor. Seracılık alanında dünyanın en iyi uygulama örneklerinden biri Hollanda. Tüm

bu veriler ışığında birbirimizden öğreneceğimiz, birbirimize öğreteceğimiz çok şey olduğu görülüyor. Ekselans Joep Wijnands’in ziyaretinde potansiyel işbirliklerimizin kapısını araladığımızı görmekten mutluluk duydum. Umuyorum bu ziyaret, her iki ülkeye değer yaratacak yatırımların kapısını da aralar.”

"Birlikte daha fazla çalışalım"

Türkiye’nin temiz enerji başkenti İzmir’de olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Büyükelçi Joep Wijnands, Türkiye ve Hollanda’nın temiz enerji teknolojileri ve tarım alanlarında daha fazla işbirliği yapması gerektiğini ifade etti.

Öncelikle su yönetimi ve iklim krizi konuların Hollanda’nın birinci önceliğinde ve güçlü olduğu konular olduğuna dikkat çeken Büyükelçi Wijnands, “Bu nedenle son derece geniş ve alanlarında uzman bir heyet ile İzmir’e gelmiş bulunuyoruz. Hollanda’nın güçlü olduğu alanlarda ENSİA yönetimi ve üyeleri ile iş birliğine hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum" diye konuştu.

Ziyarette ülkesindeki rüzgar endüstrisinin geldiği noktayı paylaşan Hollanda Rüzgâr Birliği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi Robert Slettenhaar, bir sunum gerçekleştirdi. ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, Büyükelçi Joep Wijnands’a temiz enerji anlamına gelen bir plaket verdi. Hollanda heyeti, ENSİA Kurumsal Üyelerinden Gimas Girgin Makine ve TPI Composites fabrikalarını gezerek bilgi aldı.