Günay Uslu, Corendon'da üst düzey yönetici oldu

Görevden ayrılan Kültür ve Medyadan sorumlu Devlet Bakanı Günay Uslu, kabineden ayrıldı. Kardeşi Atilay Uslu'nun şirketi olan seyahat sağlayıcısı Corendon'da üst düzey yönetici olacak...


  • Kayıt: 06.12.2023 15:25:27 Güncelleme: 06.12.2023 15:25:27

Günay Uslu, Corendon'da üst düzey yönetici oldu

Uslu (51), mevcut CEO Steven van der Heijden'in kişisel nedenlerden dolayı görevinden istifa etmek zorunda kalması üzerine kendisine "çok acil çağrı" yapan aile şirketi Corendon'a 1 Aralık'ta geri dönecek. Uslu yaptığı açıklamada bunun "kolay bir karar olmadığını" ve "yolculuğu bu kabineyle tamamlamak istediğini" söyledi.Uslu, Corendon'un 1990'ların sonlarında kurulmasından bu yana şirkette yer alıyor ve son olarak "küresel otel geliştirme ve tasarımı" direktörü olarak görev yapıyordu. 2022'nin başında, kültür bilimci deneyimi nedeniyle D66 tarafından kendisinden Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı olması istendi.

Uslu, "Kültür ve yaratıcı sektöre olan sevgim elbette devam edecek ve yapımcılardan üreticilere, kütüphanecilere ve gazetecilere kadar kendini bu alana adamış herkese olan büyük takdirim devam edecek. Kültürü, hikayeleri, yaratıcılığı siz sağlıyorsunuz. Bunun için teşekkür ederim" dedi. "Kültür alanına olan ilgim burada bitmiyor. Beni mutlaka gösterilerde, sergilerde ya da bir köşede, elimde güzel bir kitapla göreceksiniz."

Görevden ayrılan Başbakan Mark Rutte, Uslu'nun kararını anladığını söyledi. "Kabinede özlenecek" diye yazdı. "Kültür sektörüne olan yorulmak bilmez bağlılığı geniş çapta takdir ediliyor. Geriye dönüp baktığımda işbirliğimize ve sıcak bağımıza memnuniyetle bakıyorum."

Görevi sona eren Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanı Robbert Dijkgraaf, yerine yenisi bulunana kadar Uslu'nun görevlerini devralacak. Geri kalan dönemde yine D66 çevresinden gelecek yeni bir Devlet Bakanı aranacak.

Lahey / Furkan TURGUT