Hollanda'da iş arayanlar için fırsat: 380 bin iş ilanı bekliyor

Hollanda ekonomisi, geçen yıllara göre %4,6'lık büyümeden küçülmeye devam ediyor. Beklenmedik büyüme, yabancı yatırım ve küresel kapital girişi ile dağıtım merkezi haline gelen Hollanda'da 2024 yılında 380 bin iş ilanı doldurulamayacak...


  • Kayıt: 15.01.2024 10:40:07 Güncelleme: 15.01.2024 10:40:07

Hollanda'da iş arayanlar için fırsat: 380 bin iş ilanı bekliyor

Kriz (recessie) olduğu tespit edilse de, geçen ekonomik krizlerin aksine, işsizlik sayısı düşmeye devam ediyor. Arz ve talep mekanizmasına dayalı açık iş ilanlarında nitelikli ve nicelikli açık yüksek düzeyde.

2023 yılında toplu iş sözleşmeleri (CAO) ile son 50 yılın en yüksek işçi kazançlarında artış gözlendi. Bu arada işverenler var olan kalifiye elemanlarını elde tutabilmek için aylık kazançlarını artırıyorlar, ekstra kazanç bonusu veriyorlar.

Evden çalışma, ev ile işveren arasında yolculuk edebilmek için işverenler çalışanları için elektrikli bisiklet ve otomobil temin edebiliyorlar. Ayrıca işverenlerin eğitim süresince çalışanını yanında tutabilmek için çalışanının eğitim giderlerini de karşılıyorlar. Tabii ki verilen destek ve ek gelir artışları Hollanda vergi rejimine (fiscus) uygun olması gerekir.

Yaşlanan Hollanda ile 2024 yılında, sağlık, teknik, ulaşım, ICT, eğitim, pedagojik uzman, hemşire, diş ve diğer uzman doktorlarda gerekli uzman eleman gereksinimi devam edeceği biliniyor. Her türlü çalışma izinleri (kennismigranten/Tewerkstellingsvergunning) var olan açığı kapatmakta yetersiz kalıyor.

Nejat SUCU / Lahey