TOV Arnhem, Yılbaşı Resepsiyonunda İş İnsanlarını Bir Araya Getirdi

Arnhemli Türklerin oluşturduğu iş insanları derneği TOV Arnhem, 16 Ocak 2024 tarihinde yeni yıl resepsiyonu düzenledi...


  • Kayıt: 17.01.2024 14:48:58 Güncelleme: 18.01.2024 10:17:42

TOV Arnhem, Yılbaşı Resepsiyonunda İş İnsanlarını Bir Araya Getirdi

Arnhemli Türklerin oluşturduğu iş insanları derneği TOV Arnhem, 16 Ocak 2024 tarihinde yeni yıl resepsiyonu düzenledi. Resepsiyona Deventer Başkonsolosu Muammer Hakan Cengiz, MÜSİAD Hollanda Başkan Yardımcısı Emin İskender ve Sektörler Başkanı Mustafa Karaaslan, TNOP Başkanı Ramazan Kaya, TOV Arnhem Başkanı Hasan Deniz, iş insanları ve STK başkanları katıldı.

Resepsiyonun açılış konuşmasını TOV Arnhem Başkanı Hasan Deniz yaptı. Deniz, yeni yönetimini tanıttı ve bu yıl için umut vaat eden bir konuşma yaptı.

Deniz, geçen yılın başarılarına göz attı ve kuruluşun yerel topluma olan bağlılığını vurguladı. Deniz, ekibine, katkıda bulunanlara ve davetlilere teşekkür etti.

Günün son konuşmacısı Deventer Başkonsolosu Muammer Hakan Cengiz oldu. Cengiz, yaptığı Türkçe ve İngilizce konuşmasında geçen senede yaşanan Türkiye'deki depreme değinerek birlik ve beraberliğe vurgu yaptı. Hollanda'daki iş insanlarının başarılarına da değindi.

1964'te imzalanan işgücü anlaşmasıyla dedeleriniz ve anne-babalarınız Hollanda'ya misafir işçi olarak gelmişti. 60 yıl sonra sizler işverenler olarak Hollanda toplumunun önemli bir parçası oldunuz. Bu hem sizler için hem Hollandalılar için hem de Türkiye için toplumsal ve ekonomik bir başarı öyküsüdür.

6 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli deprem, Hollanda Türk toplumunun tüm kesiminin çok kısa bir sürede başarıyla organize olabileceğini bir kez daha gösterdi. Bazı siyasetçilerin iddia ettiği gibi Hollandalılar Türkleri sevmiyor olsaydı, Hollanda, Türkiye'ye en büyük yardımı yapan ülke olamazdı.

Ekonomik durgunluğa rağmen 2023'te Hollanda'da ve Arnhem'de yeni yatırımlar yapan pek çok girişimci oldu. Mobilya sektöründe, gıda ve yemek alanında şu an aramızda olan bu yatırımcıları kutluyoruz. Zor zamanlarda kapanmak yerine risk alıp yatırım yapan, istihdam yaratan, ekonomiye direnç veren Hollandalı Türklerin bu güçlü özelliklerini takdir etmek gerekiyor. Zorlukları aşarak Hollanda'ya ve Hollanda-Türkiye ilişkilerine verdiğiniz katkıları artırarak sürdüreceğiniz bir yıl olmasını diliyorum.

Program, verilen ikramlar ve karşılıklı tanışma faslı ile sona erdi.

Arnhem / Tarık OKAN - Deniz ERKOCU