Hollanda Ekonomisi ve Türk Göçmenleri

Hollanda ekonomisi, son yıllarda istenenden daha güzel bir gelişme ve büyüme gösteriyor. Türk göçmenlerinin Orta Dereceli (MBO), Yüksek Okul (HBO) ve Üniversite (WO) mezunu gençleri, çok hızlı bir şekilde iş bularak topluma uyum sağlayabiliyorlar...


  • Kayıt: 19.01.2024 10:36:10 Güncelleme: 19.01.2024 10:38:06

Hollanda Ekonomisi ve Türk Göçmenleri

Gelir seviyesi ve kazançlar arttıkça, orta ve yüksek segmentlerin (küçük-orta Burjuva) ikamet ettiği mahallelerde ikamet eden Türk-Hollandalı'ların sayısı artıyor. Bu durum, geçen 40 yılın en büyük sorunlarından biri olan getto mahalle sorununu ve "siyah okullar" sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

Son yıllarda, kendini bir Hollandalı ile eşit görmek isteyen ve kendine "göçmen Türk" denmesinden rahatsız olan bir eğilim gözleniyor. Bu eğilim, özellikle evinde çocukları ile Hollandaca konuşan, evlerinde çam ağacı diken ve çocuklarının mahçup olmaması için çabalayan üçüncü ve dördüncü nesil göçmenler arasında yaygın.

Bu eğilim, Hollanda toplumunda Türk göçmenlerin toplumsal yer edinme çıtasını bir üst taşıma çabasının bir sonucu olarak görülebilir. Ancak, bu çabanın başarılı olabilmesi için, hem göçmen toplumunun hem de Hollanda toplumunun çabaları gerekiyor.

Haber Yorum: Nejat SUCU