Hollanda'da çoğu hane bu sene satın alma gücünde artış yaşayacak

Hollanda'daki neredeyse tüm haneler bu yıl mali açıdan fayda görecek. Ancak bütçe enstitüsü Nibud'a göre, enerji ek ücretinin ortadan kalkması nedeniyle düşük gelirli bekar insanların satın alma güçlerinde ayda 65 ila 75 avro arasında bir düşüş görülüyor...


  • Kayıt: 26.01.2024 10:57:03 Güncelleme: 26.01.2024 11:00:13

Hollanda'da çoğu hane bu sene satın alma gücünde artış yaşayacak

Çoğu insanın en azından bir miktar iyileşme göstermesi, birçok toplu iş sözleşmesinde ücretlerin artmasıyla ilgilidir. Çalışan insanlar vergi kredilerinin arttığını da fark edeceklerdir. Bu, brüt ücretlerinden daha net bir miktar bırakıyor.

Nibud'un satın alma gücü görüntüleri farklı bir tablo ortaya koyuyor. Bazı insanlar için bu, satın alma gücünde yalnızca birkaç avroluk bir iyileşme anlamına geliyor, ancak aynı zamanda ayda yaklaşık 300 avroluk aykırı değerler de var.

Nibud yöneticisi Arjan Vliegenthart, "Çalışıyorsanız ve çocuklarınız varsa, satın alma gücünüz en fazla artar" diye açıklıyor. Bu haneler, çocuk yardımının birkaç on avro kadar artırılmasından yararlanıyor. Çocuk bütçesi de önemli ölçüde artırıldı.

Nibud, hesaplamalarında birinin seyahat masrafları veya çocuk bakımı kullanımı gibi belirli koşulları hesaba katmadı. Enstitü, pratikte satın alma gücünüzde rol oynayan çok daha fazla değişkenin olduğu konusunda uyarıyor. İşyerinde terfi almak, işsiz kalmak, ailenizi genişletmek ve taşınmak gibi şeylerin hepsinin etkisi olabilir.

Lahey / Furkan TURGUT