Hollanda’da Ocak Ayında İflas Eden Şirket Sayısında Düşüşe Rağmen Yıllık Artış Devam Ediyor

Hollanda İstatistik Ofisi (CBS) tarafından yayınlanan verilere göre, Ocak ayında faaliyetlerini durduran şirket sayısı Aralık ayına kıyasla 24 azalarak 419'a düştü...


  • Kayıt: 12.02.2024 16:35:36 Güncelleme: 12.02.2024 19:57:15

Hollanda’da Ocak Ayında İflas Eden Şirket Sayısında Düşüşe Rağmen Yıllık Artış Devam Ediyor

Hollanda İstatistik Ofisi (CBS) tarafından yayınlanan verilere göre, Ocak ayında faaliyetlerini durduran şirket sayısı Aralık ayına kıyasla 24 azalarak 419'a düştü. Buna rağmen, yıllık bazda bakıldığında şirketlerin faaliyetlerini durdurma oranında endişe verici bir artış gözlemleniyor. Ocak ayında iflas eden şirketlerin sayısı, bir önceki yılın aynı ayına göre %60'dan fazla arttı.

En fazla iflasın gerçekleştiği sektör 79 şirket ile ticaret sektörü oldu. Bu durum, ticaret sektöründeki yoğun işletme sayısı ile açıklanabilir. Yine de, istatistiklere bakıldığında, en yüksek oransal artışın horeca sektöründe gerçekleştiği görülüyor.

İnşaat ve sanayi sektörlerinde de Aralık ayına kıyasla Ocak ayında iflas eden şirketlerin sayısında bir artış gözlemlendi.

Bu veriler, Hollanda ekonomisinde halen devam eden kırılganlığı gösteriyor. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler, artan enflasyon, enerji fiyatları ve hammadde maliyetleri gibi birçok zorlukla karşı karşıya. Bu durum, önümüzdeki aylarda iflasların artmaya devam edebileceği endişesini yaratıyor.

Ocak ayında iflas eden şirketlerin %30'u bir yıl veya daha kısa süredir faaliyetteydi.

İflas eden şirketlerin %70'i 10 veya daha az çalışanı olan küçük işletmelerdi.

En fazla iflas Amsterdam, Rotterdam ve Lahey şehirlerinde gerçekleşti.

Amsterdam Üniversitesi Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü'nden Dr. Peter de Vries, "Ocak ayındaki düşüşe rağmen, yıllık bazda iflasların artması endişe verici bir durum. Bu, Hollanda ekonomisinin halen birçok zorlukla karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için önümüzdeki aylar zor geçecek gibi görünüyor." dedi.

Amsterdam / Furkan TURGUT