Hollanda'da İnşaat ve Hizmet Sektörlerinde Fiyat Artışı Bekleniyor!

CBS'nin Salı günü yayınladığı rakamlara göre, inşaat şirketleri de dahil olmak üzere birçok mal ve hizmetin fiyatları yakın gelecekte daha da artabilir.


  • Kayıt: 27.02.2024 10:54:33 Güncelleme: 27.02.2024 10:57:09

Hollanda'da İnşaat ve Hizmet Sektörlerinde Fiyat Artışı Bekleniyor!

İstatistik ofisi bulgularını çeşitli ticaret birliklerinden alınan bilgilere dayandırıyor. Görüşmeler, fiyatlarını artırmayı bekleyen girişimci sayısının, indirim uygulayan girişimcilerden çok daha fazla olduğunu gösteriyor.

Daha yüksek fiyatlar, inşaat ve işletme hizmetlerinde daha belirgin olacak. Buna örneğin danışmanlar, mimarlar, pazarlamacılar ve iş bulma kurumları dahildir.

Bu şirketlerin bazıları doğrudan hanelere hizmet vermese de, yüksek fiyatlar dolaylı olarak tüketiciye yansıtılabilir. Örneğin, bir süpermarket geçici işçi çalıştırarak ve maliyetleri market fiyatlarına dahil ederek bunu yapabilir.

Birçok firma, daha yüksek maliyetlerle karşı karşıya kaldıkları için fiyatlarını artırdıklarını söylüyor. Bu artan maliyetler arasında daha pahalı hammaddeler ve daha yüksek ücretler yer alıyor.

Ancak, tüm girişimciler bu artan maliyetleri satış fiyatlarına dahil edebilmeyi beklemiyor. Perakendeciler, çiftlikler, balıkçılık ve catering endüstrisi gibi sektörler, yüksek maliyetleri müşterilerine yalnızca kısmen yansıtabileceklerinden veya hatta yansıtamayacaklarından endişe ediyor.

Amsterdam / Furkan TURGUT