TNOP ve De Schie, Hollandalı Türk İş İnsanlarının Sorunlarına El Attı

Geçtiğimiz günlerde Hollanda'nın ilk ve tek sertifikalı borç aracılık kurumu De Schie,(TNOP) çatısı altında bulunan iş adamları dernek yöneticileriyle bir araya geldi...


  • Kayıt: 04.03.2024 16:47:33 Güncelleme: 04.03.2024 21:52:21

TNOP ve De Schie, Hollandalı Türk İş İnsanlarının Sorunlarına El Attı

Geçtiğimiz günlerde Hollanda'nın ilk ve tek sertifikalı borç aracılık kurumu De Schie, Hollandalı Türk İş Adamları Platformu (TNOP) çatısı altında bulunan iş adamları dernek yöneticileriyle bir araya gelerek Hollanda'daki Türk iş insanlarının sorunlarını ve çözümlerini ele aldılar.

Toplantıya TNOP Başkanı Ramazan Kaya, Den Bosch KOV Başkanı Taner Karaaslan ve Başkan Yardımcısı Sezair Demirci, Totil (Tilburg İş Adamları Derneği) İş Adamları Başkanı Eyyup Gülnar ve Başkan Yardımcısı Nafi Keles, ve Amsterdam Esnaflar Birliği Başkanı Ender Okur katıldı.

De Schie'nin Yardım Eli

Toplantı, De Schie kurumunun ikramlarının ardından Kurumun kurucusu ve CEO'su Fehmi Uzun'un konuşmasıyla başladı. Uzun, Hollanda'daki Türk iş insanlarının COVID-19 döneminde vergi dairesinin imkan tanıdığı 60 aylık taksitlendirmeden faydalandıklarını, ancak 2022'de gelen vergilerle birlikte ödeme zorlukları çektiklerini veya 2022'nin vergilerini bir kerede ödeyemedikleri takdirde söz konusu taksitlendirmenin iptal edilmesi tehdidi ile karşı karşıya olduklarını belirtti. Uzun, "Bu durum Türk iş insanlarımızı çaresiz bırakıyor. Ama biz De Schie olarak bu gibi sorunlara yardım edebiliyoruz. Sadece vergi borçları değil diğer borç konularında da De Schie olarak NVVK sertifikamızın bize verdiği yetki ve imkanlarla birçok yardıma ve çözümlerin yanında olduğumuzu bildirmek için bu toplantıyı organize ettik. Çözümlerin ve imkanların iş insanlarımızın bilmesi için TNOP'un bu konuda büyük rol oynayacağına inanıyoruz." dedi.

TNOP ile İş Birliği

Ardından De Schie'nin Genel Koordinatörü Bahattin Türkoglu, De Schie'nin neden kurulduğunu ve öncelikle Türk ve Müslüman toplumun kültür ve geleneklerinden kaynaklanan ekonomik ve para harcama profilini anlatmak için De Schie'nin NVVK bünyesinde Banka ve Devlet daireleri arasında köprü vazifesi gördüğüne değindi. Türkoglu, NVVK bünyesinde De Schie'nin üye olamasıyla birlikte yabancılar hakkındaki ön yargıların yıkıldığını da sözlerine ekledi. Türkoglu, De Schie olarak öncelikle Türk insanların borçlarla alakalı sorunlarının çözümünde rol oynayabileceğini ve bu durumda olan Türk iş insanlarına nasıl ulaşabileceklerini ve daha neler yapabileceklerini TNOP ile iş birliği yapmak istediklerini belirtti.

Bilgilendirme Programları Düzenlenecek

Hollanda'da küçük ve orta ölçekli şirketlerin karşılaştıkları sorunları ele alan bu toplantıda TNOP Başkanı Ramazan Kaya, "Birçok iş insanının karşılaştığı sorunlarla nasıl başa çıkabileceğini bilmediğini ve mevcut çözümler hakkında bilgileri olmadığının farkındayız. Bu sorunlar için bize gelen küçük ve orta ölçekli iş insanlarımıza yardımcı olmak istiyoruz. Bu toplantıda De Schie kurumunun bu sorunlar için net çözümler üretebileceğini bilmek ve De Schie'nin sunduğu çözümleri öğrenmiş olmak bizleri çok memnun etti. En kısa zamanda TNOP olarak, Hollanda'nın farklı bölgelerinde De Schie ile birlikte bilgilendirme programları organize etmek istiyoruz." dedi.