Hollanda Ekonomisi Mart Ayında CBS'ye Göre Geriledi

CBS Business Cycle Tracer'a göre Mart ayında Hollanda ekonomisi Şubat ayına nazaran daha da zayıfladı. 13 göstergeden 10'u uzun vadeli trendlerinin altında kaldı...


  • Kayıt: 02.04.2024 11:23:21 Güncelleme: 02.04.2024 11:29:52

Hollanda Ekonomisi Mart Ayında CBS'ye Göre Geriledi

Tüketicilerde Hafif iyileşme, Üreticilerde Moraller Düştü

Tüketici güveni bir önceki aya göre hafif bir artış gösterse de, hala son 20 yılın ortalamasının altında. Üretici güveni ise Mart ayında Şubat ayına göre daha da düştü ve uzun vadeli ortalamasının altında kaldı.

Hanehalkı Tüketimi Artarken, İhracat ve Yatırımlar Geriledi

Ocak 2024'te hanehalkı harcamaları bir önceki yıla göre %0,3 artış gösterdi. Çoğunlukla mal alımlarında artış görüldü. Aynı dönemde mal ihracatı ise %3,1 düştü. Özellikle doğal gaz, petrol ürünleri, makine, ulaşım ekipmanları, gıda ve içecek ihracatında düşüş gözlemlendi. Maddi duran varlıklara yatırımlar da bir önceki yıla göre %3,4 geriledi. Bu düşüşte binalara ve uçaklara yapılan yatırımlardaki azalma etkili oldu.

İmalat Sanayinde Büyük Düşüş

Hollanda imalat sanayisinde üretim Ocak ayında 2023'ün aynı ayına göre %5,5 düştü. Son 9 aydır da üretimde yıllık bazda daralma yaşanıyor. Mevsimsel ve takvimsel etkilerden arındırıldığında Aralık ayına göre üretimde %4,7'lik bir düşüş gerçekleşti.

İflaslarda Düşüş, Ev Fiyatlarında Artış

Şubat ayında iflas eden şirket sayısı Ocak ayına göre %7 azaldı. Buna rağmen, iflas eğilimi son 2 yıldır artıyor. Şubat 2024'te satılık ev fiyatları bir önceki yıla göre %4,3 arttı. Ocak 2024'e göre ise fiyatlarda %1 artış görüldü.

Boş Pozisyonlar Azalırken, İşsizlik Artıyor

2023'ün dördüncü çeyreğinde çalışanlar ve serbest meslek sahipleri toplam 3,6 milyar saatten fazla çalıştı. Mevsimsel etkilerden arındırıldığında bu rakam bir önceki çeyreğe göre %0,1 artış gösteriyor. Son üç ayda işsiz sayısı aylık ortalama 7 bin kişi artarak Şubat ayında 379 bine ulaştı. Bu, son 1,5 yılın en yüksek işsizlik rakamı.

Boş pozisyon sayısı ise 6 çeyrektir azalıyor. Aralık ayında 410 bin boş pozisyon varken, bu sayı üçüncü çeyreğin sonuna göre 5 bin daha azdı.

GSYİH'da Büyüme

CBS'nin ikinci hesaplamasına göre, GSYİH 2023'ün dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %0,4 artış gösterdi. Bu artış, GSYİH'nın üst üste üç çeyrekte azalmasının ardından gerçekleşti. Dördüncü çeyrekteki büyümede hanehalkı tüketimi ana etken oldu.

Amsterdam / Furkan TURGUT