ABN Amro: Hollanda Ekonomisi Büyüyor

ABN Amro ekonomistlerine göre, bu yıl ekonomi %0,5 oranında hafif bir büyüme gösterecek. Bu büyümenin büyük ölçüde tüketicilerin harcamalarından kaynaklandığını belirtiyorlar...


  • Kayıt: 15.06.2024 20:07:34 Güncelleme: 15.06.2024 20:15:21

ABN Amro: Hollanda Ekonomisi Büyüyor

ABN Amro ekonomistlerine göre, bu yıl ekonomi %0,5 oranında hafif bir büyüme gösterecek. Bu büyümenin büyük ölçüde tüketicilerin harcamalarından kaynaklandığını belirtiyorlar.

Harcamalar Artıyor

Hayat pahalılığından şikayet etsek de, Hollandalılar harcamalarını artırmaya devam ediyor. ABN Amro'ya göre, bu yıl tüketici harcamaları %2'nin üzerinde artış gösterdi ve bu artış, ekonomik büyümeye en büyük katkıyı sağladı. Aynı zamanda, hükümetin harcamalarını artırması da ekonomiyi canlandıran diğer bir etken.

Alım Gücü

Hollandalı tüketicilerin harcamalarının artmasının üç ana nedeni bulunuyor. İlk olarak, enflasyonun düşmesiyle birlikte, fiyat artışlarının en yoğun dönemi geride kaldı. Ayrıca, maaşlar yükseliyor ve hükümet, örneğin kira yardımını artırarak ve akaryakıt vergisini düşürerek tüketicilere destek sağlıyor.

ABN Amro ekonomisti Aggie van Huisseling'e göre, tüm bu faktörler hanehalkının alım gücünü artırıyor. Maaşların fiyatlara göre gecikmeli tepki verdiğini belirten Huisseling, enflasyonun artmasının ardından çalışanların daha yüksek maaş talep ettiğini ve bu nedenle maaş artışlarının bir süre daha yüksek kalacağını düşünüyor. Huisseling, bu artışların gelecek yılın sonuna kadar son yıllardaki fiyat artışlarını telafi edeceğini öngörüyor.

İhracatın Rolü

Bu yıl ihracatın da ekonomik büyümeye katkı sağlayacağını belirten Huisseling, bunun ancak yılın ikinci yarısında gerçekleşeceğini ifade ediyor.

Riskler

Huisseling, ticaretin ve dolayısıyla ihracatın gelişimini olumsuz etkileyebilecek birkaç risk olduğuna dikkat çekiyor. Orta Doğu'daki gelişmelerin enerji piyasalarını etkileyerek enflasyonu artırabileceğini belirtiyor. Ayrıca, Donald Trump'ın yeniden ABD Başkanı seçilmesi durumunda, yeni ithalat vergileri getirebileceği ve bunun Avrupa ülkelerinin ihracatı için kötü olabileceği uyarısında bulunuyor. Euro bölgesinde de ticaret gerilimlerinin artabileceğini söyleyen Huisseling, örneğin AB'nin Çin'den ithal edilen elektrikli arabalara ek tarifeler uygulama kararı aldığını hatırlatıyor.

Yeni Kabine

ABN Amro, yeni kabine Schoof'un planlanan politikalarına da baktı. Bankanın ekonomistleri, kısa vadede küçük bir olumlu etki bekliyor ve bu nedenle gelecek yıl için ekonomik büyüme tahminini %1,2'den %1,3'e yükseltiyor.

Ancak ekonomistler, öngörülen bazı tasarruf önlemlerinin gerçekçi olmadığını düşünüyorlar, örneğin AB'ye yapılan ödemelerin azaltılması ve memur kadrosunda kesintiler yapılması. ABN Amro ekonomistleri, devlet açığının GSYH'nin %3'ünü aşma tehlikesi olduğunda hemen tasarrufa gidileceğini ve bunun olası bir ekonomik daralmayı daha da şiddetlendireceğini belirtiyorlar.

Lahey / Furkan TURGUT