Hollanda’da Banka İflasında Birikimleriniz Ne Olacak?

Hızlı getiri arayanlar birikimlerini artık tasarruf hesaplarına koymamalı. Çünkü faiz oranları düşük, dolayısıyla birikimleriniz yavaş büyüyor. Yine de birçok insan kazandığı parayı hala bankada saklıyor. Ancak bir banka iflas ederse birikimleriniz ne olacak..?


  • Kayıt: 28.06.2024 08:52:47 Güncelleme: 28.06.2024 08:56:57

Hollanda’da Banka İflasında Birikimleriniz Ne Olacak?

Çoğu Hollandalı için endişelenmeye gerek yok. Ülkemizdeki bankaların büyük çoğunluğu mevduat garantisi sistemi kapsamında bulunuyor.

Banka iflas ettiğinde paranız ne olacak?

Bu, bankanın battığı durumda her hesap sahibine maksimum 100.000 avro ödeme yapılacağı anlamına gelir. Eşinizle ortak bir hesabınız varsa, bu limit iki katına çıkar, yani her biriniz maksimum 100.000 avro (kişi başına toplamda 200.000 avro) alırsınız.

Hollanda'da haneler ortalama 49.500 avro biriktirmişken, ortanca tasarruf miktarı 20.100 avro. Dolayısıyla bir banka iflas ettiğinde büyük ihtimalle tüm birikimlerinizi kaybetme endişesi taşımanıza gerek yok.

Eğer Hollanda'da banka lisansı olan bir bankada biriktiriyorsanız büyük olasılıkla mevduat garantisi sistemi kapsamındasınız. Avrupa'da başka bir ülkede bir bankada birikim yapıyorsanız yine 100.000 avro'ya kadar koruma sağlanır, her ülkenin kendi uygulamasına göre.

Tasarruflarınız üzerinden vergi

Geliriniz üzerinden zaten vergi ödüyorsunuz, ayrıca birikimleriniz üzerinden de vergi ödemeniz gerekebilir. 5000 avro gibi düşük miktarlarda vergi ödemezsiniz, ancak daha yüksek tutarlar için geçerli. Metro daha önce bunu nasıl işlediğini açıklamıştı.

Vergi Dairesi her yılın 1 Ocak'ında toplam varlığınıza bakar. Bu, yıl içinde bankanız iflas etse bile, yılın başında olan birikimleriniz vergi beyannamesinde hala hesaba katılır. Bankanız iflas ederse ve mevduat garantisi sistemi kapsamında paranız geri ödenirse, bu para hala vergilendirilebilir varlığınızın bir parçası olmaya devam eder.

Amsterdam / Tarık OKAN