BİZİMLE İLETIŞİME GEÇİN

info@platformdergisi.com

 
Stres Çarkını Tehlikeli Ürünler Listesine girdi

AB, Stres Çarkını Tehlikeli Ürünler Listesine Aldı


Avrupa Birliği, çocuklar ve gençler tarafından büyük ilgi gören, stres çarkı olarak adlandırılan oyuncağı tehlikeli ürünler listesine dahil etti.


AB Hızlı Uyarı Sistemi'nin yayımladığı "Gıda Dışı Tehlikeli Ürünler için Uyarı Sistemi: 2017" raporunda, özellikle küçük pillerle donatılarak ışıklandırılan "stres çark"larının çocuk sağlığını tehdit ettiği belirtildi.


ÇOCUK SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATIYOR


Raporda, "stres çarkları"nda kullanılan yatay pillerin yutulması durumunda yemek borusu ve bağırsaklarda yanma olabileceği, oyuncağın kolaylıkla çıkarılabilen küçük parçaların da tehdit teşkil ettiği uyarısında bulunuldu.


"SINIRDAN GİRİŞİ ENGELLENSİN"


Üye ülkelere konuya ilişkin bilgi paylaşımı yapıldığı aktarılan raporda, "Ulusal yetkililerin tehlikeli stres çarklarını tespit edip, sınırlardan girişini engellemeleri ve imha etmeleri için gerekli bilgi aktarımı hızlıca yapıldı." ifadesi kullanıldı.


Hızlı Uyarı Sistemi'nin 2017 yılında toplam 2 bin 201 ürün hakkında uyarı yaptığı belirtilirken, en fazla uyarı yapılan kategorilerin sırasıyla oyuncaklar, motorlu araçlar, tekstil ürünleri, elektrikli cihazlar ve çocuk bakımı ürünleri olduğu kaydedildi.

 

Avrupa 10.Şiir Yarışması Sonuçlandı