BİZİMLE İLETIŞİME GEÇİN

info@platformdergisi.com

 
Notre Dame

Notre Dame

 

Katedral Avrupa kültürünün taşıyıcı kolonlarındandı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan 'katedrali yeniden inşa' sözü.

 

Paris itfaiyesi, TSİ 04:00'te yangını kontrol altına almayı başardığını duyurdu. Notre-Dame tamamen söndü, soruşturma halen devam ediyor.


Fransa'nın başkenti Paris'in en ünlü tarihi yapılarından Notre-Dame Katedrali'nde yangın çıktı. Alevlerin hızla 850 yıllık yapının etrafını sarması sonrası, katedralin çatısı ve kulesi çöktü.


Paris'teki itfaiye raporuna göre, Pazartesi akşamı Fransız başkenti Paris'te Notre Dame’nin büyük bir bölümünü yok eden yangın salı sabahı tamamen söndü. İtfaiyeciler katedralde yangını söndürmesi on beş saatten fazla zaman aldı. İtfaiye yetkilileri, ana yapının "kurtarıldığını" söyledi. Soğutma çalışmaları halen devam ederken katedralin içindeki sanat eserlerini kurtarmak için özel ekipler görev yapıyor.Yangının nedenine ilişkin resmi bir açıklama yapılmazken, itfaiye yetkilileri restorasyon (yenileme) çalışmalarının yangını başlattından şüpheleniyor. Paris Başsavcılığı, yüzlerce itfaiye erinin mücadele ettiği yangınla ilgili inceleme başlattıklarını duyurdu.

 

Reuters haber ajansı polis kaynaklarına dayanarak kaza gibi göründüğünü yazıyor.


Çatı ve Notre Dame'in içi neredeyse tamamen tahrip olmuştur. İtfaiyeye göre, ikonik binanın yapısı ve cephesi kurtarıldı. Acil servisler ayrıca sanat eserlerinin ve hazinenin çoğunu kurtarmayı da başardı. Bazı sanat eserleri su hasarına uğramıştır.


Yangın, 18.50'den katedralin üst kısmına hızla yayıldı. Yangının patlamasından yaklaşık iki saat sonra ikonik binanın çatısı çöktü. Çok geçmeden arka kule izledi, binlerce kişi uzaktan izledi.


Paris itfaiye ekibi, yangınla mücadele etmek için dört yüzden fazla itfaiyeci çağrıldı. Bunlardan biri yaralandı.


Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron Pazartesi akşamı Notre-Dame’in yeniden inşa edileceğini açıkladı. Katedrale tüm Fransızların malı ve Fransız tarihinin bir parçası diyor.


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Pazartesi gecesi yangının devam ettiği yapının önünde basına yaptığı açıklamada "Notre-Dame bizim tarihimiz, edabiyatımız, büyük olaylarımızın, savaşlarımızın, özgürlük mücadelelerimizin yaşandığı yer" dedi:


"Notre-Dame yanıyor ve pek çok Fransızın hissettiği üzüntüyü biliyorum. Ama bu akşam umuttan da bahsetmek istiyorum.

 

"Gururlu olalım çünkü bu katedrali 800'den fazla yıl önce biz inşa ettik ve aradan geçen yüzyıllarda büyüttük, geliştirdik. Bu yüzden ciddi bir şekilde söylüyorum: Hep birlikte yeniden inşa edeceğiz."

 

Hangi tarihi eserler kurtarıldı, hangi eserlerin akıbeti bilinmiyor?


8,5 saat sonra söndürülen yangında büyük bir kısmı küle dönüşen Notre-Dame Katedrali; heykel, resim, vitray, oyma, kabartma ve el yazmaları dahil pek çok sanat eseri ve müzik enstrümanının yanı sıra, Dikenli Taç ve İsa Peygamber'in gerildiği çarmıhtan bir parçanın da bulunduğu birçok dini sembolü barındırıyordu.


Yangında kurtarılan ve akıbeti hâlâ bilinmeyen eserler ve sembolleri derledik.

 

Kurtarılanlar:

 

Dikenli Taç: Notre-Dame'ın en değerli dini sembolleri arasında yer alan ve çarmıha gerilmeden önce İsa Peygamber'in başına takılan "Dikenli Taç".


Kudüs'ten getirilen taç, 1238'de Kral 14'ncü Louis'ye verilmişti. Dikenli dallardan örülen taç bir süre 14'üncü Louis'nin yaptırdığı Sainte-Chapelle Kilisesi'nde tutulduktan sonra Notre Dame'a nakledildi.


Dikenleri dünya genelinde farklı kiliselere gönderilen taç, katedralde bir kristalin içinde sergileniyordu. Pazartesi gecesi, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, tacın yangından kurtarıldığını açıkladı.


Aziz Louise'nin tüniği: Aziz olan tek Fransız Kralı Louise'nin giydiği 13'ncü yüzyıldan kalma keten tunik. 1226'da tahta çıkan Louis, yedinci Haçlı Seferi'ne katılmış ve sekizinci haçlı seferinde; 1270'te ölmüştü. Louise, 1297'de aziz ilan edildi. Dikenli Taç da Aziz Louise'ye verildi.

 

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, tuniğin de kurtarıldığını açıkladı.

 

Kuzey Gül Penceresi: Fransız gazeteci Laurent Valdiguie'ye göre vitraylarla süslü 21 metre yüksekliğindeki ünlü Kuzey Gül Penceresi de kurtarıldı.

 

Akıbeti bilinmeyenler:


Çarmıhtan İndiriliş: Katedralin en çok ilgi gören eserlerinden biri olan ve İsa'nın çarmıhtan indirilişini tasvir eden heykel. Yangından ilk fotoğraflar, Nicolas Coustou'nun yüksek sunakta sergilenen eserinin zarar görmediğine işaret ediliyordu. Ancak eserin kurtarılıp kurtarılamadığı henüz bilinmiyor.

 

 

Batı ve Güney Gül Pencereleri: Notre-Dame'ın diğer vitray gül pencerelerinin akıbeti konusunda çelişkili haberler var.


1225'te yapılan Batı Gül Penceresi diğerlerinden küçük. 1260 civarında inşa edilen Güney Gül Penceresi ise daha büyük ve daha fazla süsleme içeriyor.


Yangını takip eden gazetecilerin ilk haberlerinde Kuzey dahil üç gül penceresinin de alevlerde eridiği belirtiliyordu. Ancak daha sonra Kuzey Gül Penceresi'nin kurtarıldığı bildirildi.


Yangın sırasında katedralin yakınlarında bulunan İngiliz milletvekili Yvette Cooper, bir gül penceresinin düştüğünü gördüğünü aktardı.


Gerçek Çarmıh ve Kutsal Çivi: Notre-Dame, Dikenli Taç'ın yanı sıra İsa'nın gerildiği çarmıhtan bir parçaya ve çarmıha gerilmesi sırasında kullanılan bir çiviye de ev sahipliği yapıyordu. Çarmıh ve çivinin de akıbeti bilinmiyor.


Büyük Kilise Orgu: Notre-Dame'ın önemli sembollerinden sekiz bin boruluk büyük orgun akıbeti de bilinmiyor. 1403'te inşa edilen org, zaman içinde pek çok kez elden geçirildi. Orgun bazı boruları Ortaçağ'dan kalma.

 

Madonna ve Çocuk Heykeli: "Notre-Dame de Paris" olarak bilinen ünlü heykel, katedralle aynı ada sahip. Meryem ve İsa'yı tasvir eden 1.8 metre boyundaki heykel, 14'ncü yüzyılda yapıldı ve Notre Dame'a 1818'de getirildi.


Katedral çanları: Notre-Dome Katedrali'nin 10 çanı bulunuyor. En eski çan olan 13 ton ağırlığındaki Emmanuel 15'inci yüzyılda yapıldı, 1681'de yenilendi.


Aziz Denis Heykeli: Nicolas Coustou'nun 18'nci yüzyılda yaptığı bir başka heykel. Paris'in koruyucu azizi olan Denis'i vaaz verirken tasvir eden heykel de katedralde sergileniyordu.


Aziz Thomas Aquinas'ın tablosu: 17'nci yüzyılda yapılan ve Notre-Dame'a 1974'te getirilen tabloda aziz ve bir grup insan erdem çeşmesinden su içerken resmediliyor.

 

 

Notre Dame Katedrali Tarihi

 

Notre Dame Katedrali Hakkında Bilgiler


37 şapel, 75 dev sütundan oluşan 130 metre genişliğindeki katedral aynı anda 9 bin kişinin ibadet edebilmesine de olanak sağlıyor.


Adı Fransızca’da “Kutsal Bakire” veya “Meryem Anamız” anlamına gelen, tarihte dönüm noktası sayılan olaylara tanıklık etmiş, kendi başından da çeşitli badireler geçmiş bir yapı olarak Notre Dame Katedrali 12. yüzyılda başladı ve 200 yıldan fazla sürdü. Katedral üzerindeki farklı mimari tasarımlar, binanın inşa edildiği zamanların değişiminin kanıtıdır. Katedral 5,500 metrekarelik bir alanı kaplar. Baskın bir Fransız Gotik tasarımına sahiptir. Katedralin göze çarpan özellikleri, dış duvarlara destek sağlayan uçan iskeletlerdir. Sütun desteği olarak işlev gören ve binanın dışını çizen kişisel heykeller. Katedral içinde çeşitli sanat eserleri, kalıntılar ve ortaçağ'dan mobilyalar sergilenmektedir. Notre Dame Katedrali'nde on tane dev çan bulunmaktadır. Çanlar, kilisede çeşitli etkinliklerde ve hizmetlerde kullanılır.


Notre Dame Katedrali dünyanın birkaç Gotik Katedrali'nden biridir. Katedralin heykeller yıllar boyunca hayatta kalmış olan eski sanat tasarımlarını sergiliyor. Notre Dame Katedrali, ‘Taçların Tacı' ve bir ‘Kutsal çivi' de dahil olmak üzere Katolik inancının kutsal kalıntılarını barındırıyor.


Notre Dame Katedrali tarihi aslında yapımından da önce başlıyor diyebilirim. Bugün dev kilisenin bulunduğu yerde önceleri (M.S. 4. YY’da yapıldığı düşünülen) küçük bir Roma şapeli varmış. 1163 yılında şehrin piskoposu Sully’nin hayali olan ve Papa 3. Alexander tarafından da desteklenen kilisenin yapımı başlamış ve bu inşaat yaklaşık 170 yıl sürmüş. Tabii böyle devasa bir yapı için son derece normal.


1334 yılında yapımı tamamlanan ve Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan kilise takip eden yıllarda Jeanne D’arc’ın yargılanması, Napolyon’ın taç giyme töreni, De Gaulle’ün cenaze merasimi gibi önemli toplumsal olaylara da ev sahipliği yapmış.

 

Aslında Notre Dame Katedrali Fransız Devrimi sonrasında göz ardı edilmiş, oldukça da tahrip olmuş. Ancak Victor Hugo’nun burayı ülkenin ruhani merkezi olarak görmesi ve bu doğrultuda eski ihtişamını kazandırmaya çalışması sanırım kilisenin başına gelen en iyi şeylerden biri.


Ünlü yazarın Notre Dame de Paris Katedrali’ni merkeze alarak yazdığı ünlü romanının 1831 yılında yayımlanmasından sonra tekrar dikkatleri üzerine çeken yapı 1864 yılında 23 yıl sürecek bir restorasyon sürecine girmiş ve o günden beri de tüm görkemiyle ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.


Yeri gelmişken, katedralin ilk yapımındaki mimarının kim olduğu bilinmiyor ancak 1800’lü yıllardaki restorasyon çalışmalarının başında Eugene Emmanuel Viollet le-Duc yer almış.


Kaynak: NU.nl /BBC/Fransa Tarihi/ Gazeteler

Harrisons baklava