BİZİMLE İLETIŞİME GEÇİN

info@platformdergisi.com

 
Türkiye’den gelirken dikkat!

Türkiye’den gelirken dikkat! 430 Euro’nun üzerindeki altına yüzde 24 vergi var


Avrupa Birliği’ne seyahat edenlerin bu ülkelere götürebileceği eşyaların belli bir maddi sınırı bulunuyor. Altın ve benzeri değerli eşyalar kayıt yatırılmazsa bu sınırın üzerine kalıyor ve ceza alınıyor


Avrupa’da yaşayan Türkler, çoğu zaman düğünlerini de bulundukları ülkelerde yapıyor. Düğünlerde takılan altınlar ise genellikle Türkiye’den Avrupa’ya getiriliyor. Altın ve değerli ziynet eşyaları gümrük memurları tarafından farkedildiğinde vergi ve ceza söz konusu oluyor.

 

Altın miktarı uçakla 430, arabayla gelirken 300 Euro ile sınırlı


Uzmanlar, Türkiye gibi Avrupa Birliği (AB) dışı ülkelerden uçakla gelirken getirilecek tüm eşyaların toplam değerinin 430 Euro’yu geçmemesi gerektiği noktasında uyarıyor. Otomobil ya da trenle gelindiğinde bu miktar ise 300 Euro ile sınırlı.

 

Yüzde 23 altın vergisi var


Altın gibi ziynet eşyalarının değerinin bu miktarları geçmesi halinde vatandaşların ithalat vergisi ödemek zorunda. Bu durumda yolcuların gümrük memuruna gidip kayıt yaptırmaları gerekiyor. Altın ve gümüş ziynet eşyaları için yüzde 2,5 ila 4 arasında gümrük ücreti alınıyor, ayrıca bu ücrete yüzde 19 ithalat vergisi de ekleniyor.


Türkiye’ye giden vatandaşların da geri dönüşte altının nereden geldiği konusunda şüpheleri ortadan kaldırmak ve vergi ödememek için ‘İNF 3’ formunu doldurup gümrük memurlarına vermeleri gerekiyor.

Avrupa 10.Şiir Yarışması Sonuçlandı