BİZİMLE İLETIŞİME GEÇİN

info@platformdergisi.com

 
Türkiye’de gurbetçilerin sağlık sistemi değişti!

Türkiye’de gurbetçilerin sağlık sistemi değişti!


SGK’nın 2 Eylül’de yaptığı değişiklik ile yurt dışında yaşayan gurbetçilerin eczanelerden artık sadece acilde yazılan reçeteleri karşılanacak. Ancak değişiklikte Fransalı gurbetçiler iki ülke arasındaki anlaşmalar nedeniyle mahrum tutuldu. 

 

Türkiye ile sağlık alanında sözleşme imzalamış ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlarının, Türkiye’de geçirdikleri süre boyunca yurt dışında bağlı oldukları sağlık sigortası şirketinden sağlık belgesi almaları şartı ile yararlandıkları ücretsiz ilaç hizmetlerin de değişiklik gidildiği belirtildi.


Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, Önceki dönemde Türkiye ile sağlık alanında sözleşme imzalamış ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlarının, Türkiye’de geçirdikleri süre boyunca yurt dışında bağlı oldukları sağlık sigortası şirketinden sağlık belgesi almaları şartı ile hizmetlerden yararlanabildiğini hatırlattı. 2 Eylül 2019’dan itibaren gurbetçilerin acil dışındaki ilaçlarının karşılanmadığını söyledi.

 

Sadece acilden alınan ilaçlar karşılanacak


Saydan konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “YUPASS numarası Türkiye ile sağlık sözleşmesi imzalamış ülkelerde sigortalı olanların Türkiye’de sağlıktan yararlanabilmeleri için verilen numaradır. Yurtdışı Provizyon Aktivasyon Sağlık Sistemi kelimelerinin baş harfinden oluşur. Türkiye’deki bir Türk vatandaşı için hastaneler, doktorlar, eczaneler tarafından provizyon sorgulaması T.C. numarası ile yapılırken yurtdışı sigortalıları için YUPASS numarası ile yapılıyor.


Türkiye’de geçici süre ile bulunan yani izinli v.s. olarak gelen Almanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, Makedonya, Romaya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Lüksemburg’da yaşayan gurbetçilerimiz SGK’ya başvurup YUPASS numarası alarak tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyordu. Ancak 2 Eylülden itibaren yapılan değişiklikle SGK geçici süre ile ülkemizde bulunan gurbetçilerimizi turist olarak kabul ediyor ve sadece acilde yazılan ilaçlarını karşılıyor.”dedi.

Değişiklik Fransa’da yaşayanları kapsamıyor


Değişikliğin Fransa’da yaşayan gurbetçileri ise kapsamadığı öğrenildi. Yapılan açıklamada, “YUPASS programı kapsamında yer alan Fransa’dan geçici olarak (turistik amaçlı) ülkemize gelenler için bu ülke ile imzalanan sosyal güvenlik sözleşmesinde acil hal tanımı bulunmadığından Fransa sigortalıların hariçtir.” ifadeleri kullanıldı. Fransa’da çalışan Türkler, işyerleri ve yaşadıkları şehirdeki sağlık kurumundan alacakları sigortalı olduklarına dair kağıtla Türkiye’de SGK kurumlarından YUPASS numarası alarak eski sistemle sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilir.

Avrupa 10.Şiir Yarışması Sonuçlandı