BİZİMLE İLETIŞİME GEÇİN

info@platformdergisi.com

 
Türk F-35’leri Hollanda’ya mı verilecek?

Türk F-35’leri Hollanda’ya mı verilecek?


Türkiye için imal edilen 6 adet F-35’in Hollanda’ya satılacağı iddia edildi. Scramble’ın haberine göre, Lockheed Martin’in Proje Müdürleri’nden Greg Ulman, bu uçakların Hollanda’ya verilebileceklerini söyledi. Hollanda bir süre önce ek F-35 siparişi konusunda anlaşma imzalamıştı.


Türk Hava Kuvvetleri için üretilen toplam 4 adet F-35A’nın teslimatı ABD içinde tamamlanmış ve uçaklar Arizona’daki Luke Hava Üssü’ne pilot ve teknisyenlerimizin eğitimi için gönderilmişti. Türk Hava Kuvvetleri ekipleri, ABD-Türkiye arasında yaşanan S-400 krizinin ardından 30 Temmuz’da ülkemize dönmüştü.


İKİ UÇAK FORT WORTH’TA KALDI


Üretilen 5 ve 6 numaralı uçak ise test uçuşlarının ardından halen Lockheed Martin’in F-35 imalat hattının bulunduğu Fort Worth’ta bulunuyor. Bu uçakların teslimat süreci, yaşanan kriz ile durdurulmuştu. 

 

HOLLANDA’NIN ONAY VERMESİ GEREKİYOR


Türkiye’nin programdan tam olarak çıkarılması durumunda ABD uçakları Hollanda’ya önerecek. Öncelikli olarak Hollanda’nın bu kabul etmesi gerektiğine dikkat çeken Scramble, eylül ayında ek sipariş edilen 6 uçağın Türk F-35’leri olacağına dikkat çekiyor.


Normalde Hollanda’nın verdiği 6 ek siparişin İtalya’da Cameri’de üretilmesi planlanmıştı. Geçtiğimiz günlerde yanlışlıkla köpük sıkılarak karşılanan ilk Hollanda F-35’i ile teslimat süreci başlamıştı. Hollanda 37 uçaklık ana siparişine ekleyeceği diğer uçaklarla birlikte toplam 54 adet F-35 alması hedefleniyor.


Scramble

Harrisons baklava