BİZİMLE İLETIŞİME GEÇİN

info@platformdergisi.com

 
Ölüm nedeni Koronavirüs olan Cenazeler Türkiye'ye Götürülmeyecek

Ölüm nedeni Koronavirüs olan Cenazeler Türkiye'ye Götürülmeyecek

 

Dünya Sağlık Örgütü talimatı doğrultusunda Turkish Cargo’nun yaptığı açıklamaya göre, ikinci bir duyuruya kadar, ölüm sebebi COVID-19 olan, cenaze gönderileri taşımaya kabul edilmeyecektir. Ölüm sebebi, COVID-19 olmayan cenaze taşımalarına devam edilecektir.

 

Konuyla alakalı Hollanda'da bulunan birçok Cenaze Fonu bildiri yayınlayarak üyelerine konuyu duyurdular. İşte bunlardan biri olan HDV Cenaze Fonu'nun Üyelerine duyurusuna yer veriyoruz.

 

Değerli Cenaze Fonu Üyelerimiz,


Bilindiği üzere, SARS-CoV-2 olarak tanımlanan korona virüsünün hızla yayılmasını önlemek adına dünya genelinde tedbirler alınmaktadır. Bu kapsamda 13.03.2020 tarihinde Türkiye Ulaştırma Bakanlığı tarafından, Hollanda’nın da aralarında bulunduğu 9 Avrupa ülkesine yapılacak seferlerin 17 Nisan 2020 tarihine kadar durdurulduğu açıklanmıştır.


Bu süre içerisinde Türkiye’ye gerçekleşecek cenaze nakli ile ilgili bilinmesi gereken mevzular aşağıda sıralanmıştır:


  1. Dünya Sağlık Örgütü talimatı doğrultusunda Turkish Cargo’nun yaptığı açıklamaya göre, ikinci bir duyuruya kadar, ölüm sebebi COVID-19 olan, cenaze gönderileri taşımaya kabul edilmeyecektir. Ölüm sebebi, COVID-19 olmayan cenaze taşımalarına devam edilecektir.

 

  1. Kargo uçakları kesinlikle yolcu almayacaktır, aile fertleri cenazeye eşlik edemeyecektir.

 

  1. Cenaze, refakatçi olmadan Türkiye’ye nakledileceğinden, cenazeyi Türkiye’de karşılayacak aile fertlerinin irtibat bilgileri tarafımıza iletilmesi gerekmektedir.

 

  1. Cenaze, Türkiye’de TDV nakil araçları ile defin mahaline kadar nakledilecektir. Cenazeyi Türkiye’de karşılayan refakatçi cenaze nakil aracına binemeyecek ve kendi imkanları ile yoluna devam edecektir.

 

  1. Türkiye’den Hollanda’ya gelmeye çalışan yolculara, biletin ait olduğu havayolu şirketi ile irtibata geçmeleri tavsiye edilmektedir. Aksayan, kısıtlanan veya yasaklanan uçuşlar ile ilgili tüm sorumluluk aile fertlerine ait olacaktır.

 

  1. Önümüzdeki gün ve haftalarda Sağlık Bakanlığı gibi resmi dairelerden, salgın ile ilgili gelecek bilgi ve talimatlar doğrultusunda, cenaze iş ve işlemlerinde aksaklık veya değişiklikler olabilecektir. Gelişmeler ile ilgili tüm güncel bilgiler yine sitemiz üzerinden duyurulacaktır.

 

Bu sıkıntılı günlerde cenaze nakil süreçlerinde aksamaların olacağı kaçınılmazdır, ancak cenazelerin ebedi istirahatgahlarına ulaştırılması hususunda tüm imkanlar seferber edilecektir. Sağlıklı ve afiyette kalmanız dileğiyle, ALLAH’a emanet olunuz.


HDV Cenaze Yardımlaşma Fonu

Avrupa 10.Şiir Yarışması Sonuçlandı