BİZİMLE İLETIŞİME GEÇİN

info@platformdergisi.com

 
Koronavirüsünden korunmak için alınan önlemlere uyalım!

Koronavirüsünden korunmak için alınan önlemlere uyalım!

 

Tüm dünyayı saran koronavirüsü Hollanda’da yayılarak can almaya devam ediyor. Koronavirüsün yayılmasını önlemek ve enfeksiyondan korunmak amacıyla her ülke çeşitli önlemler alıyor. Hollanda Hükümeti mücadelesinde, virüsü en iyi biçimde kontrol etme stratejisi uyguluyor. Bu amaçla  hükümet tarafından açıklanan önlemlere ancak herkesin uyması halinde virüsün kontrol altına alınabilmesi mümkün olacaktır.


Bu kapsamda açıklanan önlemlerin bazılarını hatırlatarak, en geniş kesim tarafından uyulmasını sağlamaya katkıda bulunmak istiyoruz.

 

  • Hapşırma, öksürme, boğaz ağrısı ve ateş  gibi şikayetleriniz var ise, evde kalın, sosyal ilişkilerden kaçının.

 

  • Ateşiniz 38 derecenin üzerine çıkar ve nefes almakta zorlanırsanız ev doktorunu arayın.

 

  • Kamusal alanlarda, alış veriş yaparken veya günlük işler sırasında kendinizi ve başkalarını  korumak amacıyla diğer insanlarla aranızda en az 1,5 - 2 metre mesafe olmasına dikkat edin.

 

  • Bir şikayetiniz yok ise, mümkün olduğunca evden çalışın ve çalışma saatlerinizi buna göre düzenleyin.

 

  • Koronavirüsün yayılması ve enfeksiyondan kurunmak için  en temel önlem temel hijyen kurallarına uymaktır.

 

-          Ellerinizi sabun ile iyice yıkayın.

-          Hapşırma veya öksürük durumunda ağzınızı kol içine kapatın.

-          Kağıt mendil kullanın.

-          Tokalaşmayın.


  • Özellikle başka sağlık sorunları da olan 70 yaşın üzerindeki insanlar, yüksek riskli grubu oluşturuyor. Bu nedenle bu grup yaşlılarla ilişkilerinize dikkat edin mümkün olduğu ölçüde sınırlayın. Ateş, öksürük şeklinde  nezle ve grip belirtileriniz var ise, yaşlılardan uzak durun ve ziyaret etmeyin.
  • Çocuklar dışarda oynayabilirler, ancak kalabalık gruplar halinde oynamasınlar. Çünkü o zaman aralarına gerekli mesafe koyamıyorlar.

 

Böylesine zorlu süreçlerde, insanların toplumsal dayanışma içinde, birbirine destek olması çok anlamlıdır. Bu nedenle çevremizdeki muhtaç insanlarla, yüz yüze olmasa da telefon ve diğer iletişim araçlarıyla, ilişkiye geçerek desteğimizi esirgemeyelim.

 

Zeki Baran

IOT Başkanı

Avrupa 10.Şiir Yarışması Sonuçlandı