BİZİMLE İLETIŞİME GEÇİN

info@platformdergisi.com

 
İşçi Alımlarında Eşit Muamele Denetim Kanunu!

İşçi Alımlarında Eşit Muamele Denetim Kanunu!

 

Hollanda Sosyal İşler ve Çalışma Bakanlığı Devlet Sekreteri Tamara van Ark’ın hazırlamış bulunduğu “İşçi seçimleri ve alımlarında eşit muamele denetleme kanunu“ bu hafta Hollanda Kabinesinin Bakanlar Kurulu'nda kabul edildi. 

 

Yasanın diğer yasalara ve uluslararası sözleşmelere uygun olup olmadığının incelenmesi için için Hollanda Danıştayı’na (De Raad van State) gönderildi,


İşverenler, gelecek yıllarda işe alım, seçimlerde toplumun bütününe; göçmenlere, hemcinslere, engellilere, yaşlılara ve kadınlara eşit muamele göstermek için yapacağı çalışma ve uygulamalarının planlarını büyük işverenler yazılı yapma ve bakanlığa sunmak zorunda olacak.

 

Sosyal İşler ve Çalışma Bakanlığı, kanunun uygulaması ve ulaşılan sonuçları denetleme olanağı sunan kanunda, Sosyal İşler ve Çalışma Bakanlığı gerekirse işverenler için cezai yaptırım uygulayabilecek.

 

Geçmiş yıllarda iş pazarında ayrımcılıkla mücadelede çok konuşuldu ama elle tutulur ve gözle görülür yasal önlemler alınamadı. Bu yeni yasanın göçmenlerin iş ve istihdamına büyük katkısı olacağı düşünülmekte.

 

Lahey / Nejat Suçu

Bayram tebriği