Hollanda'da Sağlık sektörü isyanda: yetişemiyoruz! Doğru mu?

Salgını azaltamazsak , yakında hasta hanelerde yer kalmayacak demişti son TV şovunda Başbakan Rutte. Yer kalmamasının suçunu sadece salgına atarak hükümeti aklamıştı!


  • Kayıt: 04.01.2021 19:54:55 Güncelleme: 04.01.2021 20:12:20

Salgını azaltamazsak , yakında hastahanelerde yer kalmayacak demişti son TV şovunda Başbakan Rutte. Yer kalmamasının suçunu sadece salgına atarak hükümeti aklamıştı!

Şöyle demeliydi: süper zenginleri kayıran benim hükümetlerim sağlık sektörünü 10 yıldır küçültüp mahvetti, 2700 korona hastasına bile bakamaz hale getirdi!

Hollanda Acil Bakım Kuruluşu LNAZ sonunda bugün isyan etti: `Hükümet acil bakımı, kanser, kalp benzeri acil ameliyat ve tedavileri sürdürmemizi istedi, ama biz sağlık personeli olarak gördük ki, mümkün değil. Daha fazla hastayı kaldıramayız. Herşey yetersiz.`

Eh, tabii Rutte 1 ve 2 hükümetleri sadece 2011 - 2016 döneminde sağlık sektöründen tam 50 milyar euro para keserse işte böyle olur! Yani baş neden, korona yüzünden hasta artışı değil, hastahane ve personel sayısındaki müthiş düşüştür! Bunu da 10 yıldır, bu kesilen parayı dev uluslararası zenginlerin kasalarına doldurarak bu hükümet yaptı!

Geçenlerde Türk, yaşlı ve kronik hastalıklı bir tanıdık koronadan dolayı ağırlaşınca hastahaneye kaldırılmıştı. Doktor yakınına `Yerinizde olsam oksijeni kapatırdım, yatak açılır böylece" diyor!! Ama bu hasta 10 gün sonra tamamen iyileşti, doktorlar utandı, tahliye edildi. Hele yabancı iseniz, oksijeni kapamayı kolay önerebiliyorlar. Olay tamamen doğru, eksiği var fazlası yok...

2016 sonrası ise her yıl ortalama 3 milyar euro kesti son Rutte hükümeti sağlık sektöründen! 2017`de Aile Doktorları Derneği başkanı Ella Kalsbeek alarm vermiş, milyarlık kısıntılara karşı çıkmış, doktorların yükü çok arttı demişti. Hastabakıcılar mesleki derneği direktörü Sonya Kersten " sınıra dayandık, kısıntılar endişe verici, hastahaneler bu bütçeyle ne hizmet verebilir ki" diyordu.

Bakın Balkenende ve 10 yıllık Rutte hükümetlerinin marifetlerine : AOW emekli yaşı 67`ye çıkartıldı, dar gelirlileri kayıran `ziekenfonds` sistemi iptal edildi, zenginlerin katkısı azaltıldı, sigorta sistemi özelleştirilerek `zorgverzekering` sistemine geçildi ve böylece sağlık gideri dar gelirlinin başına yıkıldı, sağlık sektöründen on binlerce personel çıkartıldı, onlarca hastahane kapatıldı.

Sayın Rutte; KLM`e baharda 3,5 milyar kredi vermeyi biliyorsunuz azıcık zarar ediyor diye. İlk aklınıza gelen hep şu : `herşeyi yasaklayalım da millet hastahaneleri doldurmasın! Yoksa anlaşılır hastahaneleri 10 yıldır ne hale getirdiğimiz!` Aksine yatırın o 10 yıldır aldığınız 10 milyarları geriye, sağlık sistemine! Attığınız 10 binlerce sağlık elemanını alın geriye! Yetmiyorsa, başka ülkelerden getirin sağlık personeli. Örnek alın Finlandiya`yı; yurt dışından 50 bin personel getirecek!

İşte ancak o zaman o göstermelik TV şovlarınıza utanmadan çıkabilir, 15 Mart seçimlerinde utanmadan oy isteyebilirsiniz!

Ali Develioglu