Hollanda geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte, yeni tedbirleri açıkladı: dışarı çıkma yasağı 15 Mart’a kadar uzatıldı

Hollanda'da Kovid-19 nedeniyle uygulanan sıkı tedbirler güncellendi. Hollanda'da Kovid-19 nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması 15 Mart'a kadar uzatıldı...


  • Kayıt: 23.02.2021 19:33:33 Güncelleme: 23.02.2021 19:33:33

Hollanda'da Kovid-19 nedeniyle uygulanan sıkı tedbirler güncellendi. Hollanda'da Kovid-19 nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması 15 Mart'a kadar uzatıldı.

Hollanda'da geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte, yaptığı açıklamada, Kovid-19'un mutasyona uğrayarak daha hızlı yayıldığı gerçeği ile karşı karşıyayız. Son günlerdeki vaka artışı ise üçüncü dalganın eşiğinde olduğumuzu gösteriyor dedi.

Hollanda'da Kovid-19 nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması 15 Mart'a kadar uzatıldı. Hollanda hükümeti, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında ülke genelinde 23 Ocak'ta yürürlüğe giren sokağa çıkma kısıtlamasının 15 Mart sabahına kadar uzatıldığını açıkladı.

Orta ve Lise düzeyi okullarda kademeli olarak yüz yüze eğitime geçilecek.

Berberler katı şartlar altında açılacak. Orta öğretim hafta en az 1 gün olmak üzere yüz yüze eğitime başlayacak.

1 Mart tarihinden itibaren geçerli olacak muhtemel yeni tedbirler şöyle olacak:

Saat 21.00-04.30 arasında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması 15 Mart'a kadar uzatıldı

ilkokul ve kreşler açılmıştı. 1 mart Pazartesi günü itibariyle tam zamanlı yüz yüze eğitim devam edecek.

Orta öğretim okulları ise haftada en az 1 gün yüz yüze eğitime başlayacak. 1 mart tarihinden itibaren okullar, kendilerinin belirleyeceği programa göre haftada en fazla 1,5 saat yüz yüze eğitime başlayacaklar.

Lise ve meslek liseleri içinde ise haftada 1 gün olmak üzere yüz yüze eğitime başlanacak.

Temaslı meslekler 3 mart tarihi itibariyle açılıyor. Berberler, Araba dersi verenler, masaj salonları vs açılıyor. Temaslı mesleklerden berberler sıkı ve katı tedbirler altında 3 mart tarihi itibariyle açılacak. Sıkı tedbirler olarak, içeride en fazla bir müşteri olması, maske zorunluluğu ve randevulu müşteri alınması olarak adlandırılmakta.

Mağazalar ve dükkanlar randevulu müşteri almak şartıyla açılacak. 3 mart tarihi itibariyle mağazalar randevulu müşteri kabul edebilecekler. 4 saat önceden bildirilmesi şartıyla, aynı anda kat başına 2 müşteri içeri alabilecekler. Bunuda her 10 dakika bir yapabilecekler.

Yüksek öğretim ve üniversiteler için değişen bir şey yok. Uzaktan eğitime devam edecekler.

Diğer temaslı meslek gruplarının akıbeti henüz bilinmiyor.

Kafe, restoran, bar, sinema, tiyatro ve diğer tüm alanlardaki kısıtlamalar olduğu gibi kalacak. 2 mart itibariyle mevcut uygulama 2 hafta daha uzatıldı.

Ayrıca vaka sayılarında artma görülmesi durumunda, yeniden eski sıkı tedbirlere her an dönülecek denildi.

Başbakan 9 mart tarihinde yeniden kameraların karşısına geçecek ve uygulamadaki tedbirlerin akıbetini ve yeni önlemleri açıklayacak.

Platform / Turkinfo