Murat Algan: Hollanda’da 5.300 Türk İnşaat Firması Var

Müsiad Hollanda, Harrisons Baklava ve Tabitat şirketi sahibi Ümit Akbulut başkanlığında tek çatı altında birleştikten sonra aktif çalışmalarına başladı...


  • Kayıt: 12.04.2021 10:54:44 Güncelleme: 12.04.2021 11:14:20

Müsiad Hollanda, Harrisons Baklava ve Tabitat şirketi sahibi Ümit Akbulut başkanlığında tek çatı altında birleştikten sonra aktif çalışmalarına başladı. 

Müsiad İnşaat komitesi, İnşaat sektöründe emin adımlarla ilerleyen, 120’yi aşkın çalışanı ile Platform ve Kadın Dergisi’ne kapak olan IS-EM BOUW B.V sahibi Murat Algan başkanlığında Müsiad Hollanda binasında ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Müsiad İnşaat komitesi Toplantısında Müsiad Hollanda başkanı Ümit Akbulut, başkan vekili Ali Köklü, başkan yardımcısı Haluk Baştımar, Müsiad yönetim kurulu üyeleri ve 40’a yakın İnşaat sektöründe iş insanı katıldı.

Programın sunuculuğunu genel sekreter Mustafa Özcan yaptı. Selamlama konuşmasını Müsiad Hollanda başkanı Ümit Akbulut ve Müsiad Hollanda başkan vekili Ali Köklü yaptı. Katılımcılar kısa olarak kendilerini tanıttılar.

Müsiad 95 ülkede örgütlü ve 60 bine yakın işletmeyi temsil etmekte. 

Hollanda Müsiad İnşaat komitesi başkanı Murat Algan yaptığı kısa konuşmada şu konulara değindi:

Müsiad 95 ülkede örgütlü ve 60 bine yakın işletmeyi temsil etmekte. Bugünkü toplantımızın amacı öncelikle tanışmak. Komitemizin amacı ise, İnşaat pazarında nasıl birlikte hareket edebiliriz, Sorunlarımıza nasıl çözümler ürete biliriz, Kalifiyeli eleman sıkıntısını nasıl çöze biliriz gibi benzeri sorunlara çözümler üretmektir.

Hollanda’da 270 bin inşaat firması var 

Bu sektörde birlikte hareket edeceğimiz birçok alan var. Yakında Bursa, Balıkesir ve İstanbul’da iş temaslarımız oldu. Bu gezimizde Müsiad’ın önem ve ehemmiyetini daha yakından tanıma fırsatımız oldu. Birçok yatırımcı Avrupa’ya açılmak istiyorlar. Bu iş insanlarıyla çoğu sahada birlikte hareket etme imkanımız olabilir.

Algan, ROS ile kalifiyeli eleman için görüşmeler yapmaktayız. Gelecekte VCA almak için eğitimler organize etmeyi planlıyoruz. Hollanda’da 270 bin inşaat firması var. Bu firmalardan 5.300’ü Türklere aittir. Bizlerin birçoğu işi ikinci elden almaktayız. Birlikte olursak belediyelerden ve birçok yerden iş alma imkanımız olabilir. Bu ilk toplantımıza gösterdiğiniz ilgi bizi memnun etmiştir. Müsiad İnşaat komitesi olarak gelecek hedefimiz üye sayımızı 150’ye ulaştırmaktır dedi.

Program sunulan ikramlarla son buldu.

Amsterdam / Furkan TURGUT