Merkel, AstraZeneca aşısı oldu

Merkel, Almanya’da daha önce kanda pıhtılaşmaya yol açtığı gerekçesiyle 60 yaş altı kişilere uygulanması kısıtlanan AstraZeneca aşısını yaptırdı...


  • Kayıt: 17.04.2021 11:12:32 Güncelleme: 17.04.2021 11:14:20

Merkel, Almanya’da daha önce kanda pıhtılaşmaya yol açtığı gerekçesiyle 60 yaş altı kişilere uygulanması kısıtlanan AstraZeneca aşısını yaptırdı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Kovid-19 için geliştirilen AstraZeneca aşısını yaptırdığı bildirildi. Almanya, Oxford-AstraZeneca aşısının kanda pıhtılaşmaya yol açtığına yönelik bazı bulgular üzerine, 60 yaş altı kişilere uygulanmasında kısıtlamaya gitmişti. 

Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Twitter'dan yaptığı açıklamada Angela Merkel'in bugün AstraZeneca aşısı olduğunu belirtti. 

Seibert, ayrıca hesabından "Dr. Angela Merkel. Doğum tarihi 17.07.1954" yazılı aşı defterinin fotoğrafını paylaştı. 

"AŞI SALGININ ÜSTESİNDEN GELME ANAHTARIDIR"

Merkel de aşı olduktan sonra yaptığı açıklamada, "Bugün AstraZeneca'dan ilk aşıyı olduğum için mutluyum. Aşı kampanyasına katılan herkese ve aşılanan herkese teşekkür ederim. Aşılama, salgının üstesinden gelmenin anahtarıdır" ifadesini kullandı. 

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz'unda AstraZeneca aşısı olduğu bildirildi. 

Almanya'da 27 Aralık 2020'de başlayan aşı kampanyasında bugüne kadar 15 milyon 400 bin kişiye Kovid-19 aşısının ilk dozu, 5 milyon 400 bin kişiye ikinci dozu yapıldı. 

AstraZeneca'nın aşıları kan pıhtılaşmasına sebep olduğu vakaların ardından birçok ülkede askıya alınmıştı. Almanya da 31 Mart'ta Oxford/AstraZeneca aşısının kullanımını 60 yaş altı kişilerde durdurmuştu. Hollanda, Kanada, Güney Kore, Avustralya gibi ülkeler aşının 50 ya da 60 yaş altındakilere yapılmasını durdururken, İngiltere ve Yunanistan yaş sınırını 30 olarak açıklamıştı.

Karar