Paralı Çocuk Bakım İzni 9 Haftaya Çıkıyor!..

Görevde bulunan Devrik Hollanda Koalisyonu, Avrupa Birliği yasalarına uyum ve Avrupa Birliği üye ülkelerinden geri kalmamak için paralı Çocuk bakım izinlerinin genişletilmesini karara bağlamış bulunmaktadır...


  • Kayıt: 26.04.2021 11:33:43 Güncelleme: 26.04.2021 11:33:43

Görevde bulunan Devrik Hollanda Koalisyonu, Avrupa Birliği yasalarına uyum ve Avrupa Birliği üye ülkelerinden geri kalmamak için paralı Çocuk bakım izinlerinin genişletilmesini karara bağlamış bulunmaktadır.

2 Ağustos 2022 ‘den itibaren, anne ve babanın 9 haftalık paralı izin alması yasal olarak sağlanacak.

Sekiz yıl içinde kullanılması mümkün olan toplam izin imkanı 26 haftaya çıkarılırken, bunun 9 haftasını devletin kasasından yüzde 50 ‘si UWV ‘tarafından ödenecek.

8 yıl içerisinde eşler tarafından kullanılması gereken 26 haftalık çocuk bakım izninin 17 haftası için ise, ücretsiz izin almak mümkün. Toplu İş Sözleşmelerinde (CAO ) başka anlaşmalar ve ek ödemeler varsa, o iş kolunda çalışanlar için ekstra imkanlar geçerli olabilmektedir.

1 Temmuz 2020’den sonra, doğum izni 2 günden 5 güne çıkarılmış ve paralı çocuk bakım izni 5 haftaya yükselmişti.

Bu yeni uygulama ve paralı çocuk bakım izni, anneler için var olan hamilelik ve doğum izinlerinin üzerine ek paralı çocuk bakım izni uygulaması olacaktır.

Lahey / Nejat SUCU