Avrupa’da ki çoğu Türk ve Faslılar Covid-19 aşısı olmak istemiyor

Avrupa genelinde Covid-19 aşısı yapılmaya başlamasından sonra Corona vakalarında büyük düşüşler kaydedilirken...


  • Kayıt: 15.06.2021 18:06:07 Güncelleme: 15.06.2021 18:06:07

Avrupa genelinde Covid-19 aşısı yapılmaya başlamasından sonra Corona vakalarında büyük düşüşler kaydedilirken

Öte yandan corona virüse yakalanıp hastaneye kaldırılanların çoğunluğu yabancı uyruklu insanlardan oluştuğu da tespit edildi.

Hollanda’dan T.C Rotterdam Başkonsolosu Aytaç Yılmaz ve Amsterdam T.C. Başkonsolosu Engin Arıkan ayrı ayrı açıklama yaparak Hollanda Türklerini aşı olmaya davet etti. 

Platform ve Kadın Dergisi genel yayın yönetmeni Ebubekir Turgut’ta konuyla alakalı şu açıklamada bulundu: Avrupa Türkleri üzerinde sosyal medyada dolaşan doğrulanmamış bilgilerin önemli etkisi olduğuda bir gerçek.

Zaten yapılan araştırmalarda yanlış haberin doğru haberden daha çok sosyal medyada ilgi gördüğü.

Vatandaşlarımızı covid-19 ve aşısı hakkında yanlış bilgilerin etkisinde kalarak aşı olmama gibi bir yanlışa girmemelerini öneririm. Bütün Türkleri aşı olmaya davet ediyorum.

Değişik ülkelerden vatandaşlarımıza sorduk neden covid-19 aşısı olmak istemediklerini:  

Oktay Ayar, Dortmund-Almanya

Oktay Ayar; aslında daha çok değişik nedenlerim var, neden asla aşı olmak istemediğimin. Ama kısacası şu: Neden Aşılar vurulmaya başlanınca ilk 80 yaş üstü başlandı? Neden ilk 20-30 yaş değil?

Bir diğer büyük sorun!

Maske olayı, tüm bilim adamları, maske zorunluğu sağlık açısından doğru değildir dedi nedense bu FFP Maske zorunlu tutuldu, çünkü tüm devletler yüklü miktarda elinde maskeleri bitirmek peşinde oldular.

Diğer bir husus:

2019 yıl sonu Almanya başbakanı Merkel Wuhanı ziyaret etmişti ve 3-4 ay sonra korona başlatıldı tüm Dünya da.

Bunun tümü planlı projeli bir oyun yapıldı insanlar üzerinde.

Ölenleri kimse medya ve politika üzerinde dile getirmedi, insanlar Aşı deneme tahtası olarak kulanıldı maalesef.

Demokratik hakkımı kullanarak hayır diyorum

Ercan Cihan, Veenendaal


Ercan Cihan:  ben bir Türküm Holanda’da yaşıyorum burda doğdum covid-19 aşısı olmak istemiyorum. Çünkü, içindeki maddeler ve sonuçları beli değil. Bir kaç yıl içerisinde ne tür yan etki yapacağını siz de bilmiyorsunuz bu bir test amaçlı aşı ve hastalandığınızda sonuçlarını kimse ye suc atma imkanımız yok. Aşı üreten firmalar sorumluluk almıyor. Herkes corona olabiliyor içinde tanımadığımız maddeler var ben şahsen aşıyı istemiyorum bir yabancı madde benim vücuduma girmesini istemiyorum, demokratik hakkımı kullanarak ben bu işe hayır diyorum.

Aşılar Nasıl Etki Eder?

AŞI NEDİR? 

Bir enfeksiyona karşı bağışıklık sağlamak için hazırlanmış, vücuda çeşitli yollarla verilen biyolojik ürünlere aşı denir.

Aşı, insanları hastalıklardan ve hastalıkların neden olduğu sonuçlardan koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanır. Vücut bu şekli ile kendisine zarar vermeyen mikrop ya da toksinleri tanır ve onlara karşı bir savunma geliştirir. Böylece vücut mikropla karşılaştığında önceden geliştirdiği savunma sistemini kullanarak mikropla savaşır ve kişi hastalığa yakalanmaz. Bu kişi artık o hastalığa karşı bağışıktır. Oluşan bağışıklama genellikle ömür boyu vücutta kalır ve hastalık etkeni ile karşılaşınca onu etkisiz kılmak için savaşır.

Bağışıklama, aşıyla önlenebilir hastalıkların ve ölümlerin önlenmesi açısından en önemli toplum sağlığı müdahaleleri arasında yer almaktadır. Aşılanarak bağışık hale gelmiş bireylerin oluşturduğu toplumlarda hastalıklar, salgınlar görülmez.

AŞILARIN ETKİ MEKANİZMASI NASILDIR?

Mikroplar hem çevremizde hem de vücudumuzda yani her yerdedir. Bir kişi duyarlı olduğunda ve zararlı bir organizma ile karşılaştığında bu durum hastalığa ve ölüme yol açabilir.

Vücudun kendisini mikroplara karşı savunmasının birçok yolu vardır. Deri, mukus ve silyalar (mikropları akciğerlerden uzaklaştıran hareketli mikroskobik tüycükler) mikropların vücuda girmesini ilk etapta önlemek için fiziksel engeller olarak çalışır.

Bir mikrop vücuda bulaştığında vücudumuzun bağışıklık sistemi adı verilen savunması tetiklenir. Mikrop, saldırıya uğrar ve yok edilir.

Mikrop; vücutta hastalığa neden olabilen bir bakteri, virüs, parazit veya mantardır. Antikor oluşumuna neden olan bir mikrobun alt parçasına antijen denir. Mikrobun antijenine yanıt olarak üretilen antikorları, vücudumuzun savunma sistemindeki askerler olarak düşünebilirsiniz. Sistemimizdeki her antikor veya asker, belirli bir antijeni tanımak üzere eğitilmiştir. İnsan vücudu bir mikroba ilk kez maruz kaldığında bağışıklık sisteminin yanıt vermesi ve ona özgü antikorları üretmesi zaman alır. Bu arada kişi hastalanmaya yatkındır. Antijene özgü antikorlar üretildikten sonra mikrobu yok etmek ve hastalığı durdurmak için bağışıklık sisteminin geri kalanıyla birlikte çalışır.

Bir mikroba karşı oluşan antikorlar genellikle başka bir mikroba karşı koruma sağlamaz, o mikroba özgüdür. Vücut, bir antijene ilk tepkisinde antikor ürettikten sonra antikor üreten bellek hücreleri oluşturur. Vücut aynı mikroba birden fazla kez maruz kalırsa antikor yanıtı ilk seferden çok daha hızlı ve etkilidir çünkü bellek hücreleri bu mikroba karşı antikorları dışarı pompalamaya hazırdır.

Bu, eğer kişi gelecekte mikroba maruz kalırsa bağışıklık sisteminin hastalığa karşı koruyarak anında tepki verebileceği anlamına gelir.

AŞILAR VÜCUDUMUZA NASIL YARDIMCI OLUR?

Aşılar, vücutta bağışıklık sistemini uyaran belirli bir organizmanın (antijen) zayıflatılmış veya etkisizleştirilmiş kısımlarını içerir. Yeni aşılar, antijenin kendisinden ziyade antijen üretme planını içerir. Aşı uygulanan kişide, bu zayıflatılmış versiyon hastalığa neden olmayacak ancak bağışıklık sistemini mikroba verilen ilk tepkide olduğu gibi çok fazla tepki vermesi için harekete geçirecektir.

Bazı aşılar, haftalar veya aylar aralığında verilen birden çok doz gerektirir. Bu, bazen uzun ömürlü antikorların üretimine ve bellek hücrelerinin gelişimine izin vermek için gereklidir. Bu şekilde vücut, hastalığa neden olan belirli bir organizma ile savaşmak için eğitilir ve gelecekte maruz kaldığında hızla savaşmak için hafızasını oluşturur

Amsterdam / Sedat TAPAN