Hollandalıların yüzde 88’i Müslüman Komşudan Rahatsız Değil

ABD merkezli PEW araştırma şirketi, 34 Avrupa ülkesinde 56 bin yetişkin üzerinde yaptığı araştırmanın sonuçlarını yayınladı...


  • Kayıt: 05.07.2021 09:22:17 Güncelleme: 07.07.2021 18:14:12

ABD merkezli PEW araştırma şirketi, 34 Avrupa ülkesinde 56 bin yetişkin üzerinde yaptığı araştırmanın sonuçlarını yayınladı.

Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde çok az bir kesim “Müslüman bir kişiyi ailenize kabul eder misiniz?” sorusunda olumlu cevap verirken. Batı Avrupa ülkelerinde bu rakam yüzde 50’nin üzerinde. Benzer durum ‘Yahudi bir kişiyi ailenize kabul eder misiniz? sorusuna verilen cevaplar için de geçerli.

Müslümanları komşu olarak kabul eder misiniz?

Ermenistan’da “Müslüman bir kişiyi ailenize kabul eder misiniz?” sorusuna ‘evet’ diyenlerin oranı yüzde 7 ile anket yapılan ülkeler içinde en düşük seviyede. Onu Çek Cumhuriyeti (yüzde 12), Belarus (yüzde 16) ve Litvanya (yüzde 18) takip ediyor. Bu soruya en yüksek oranda evet diyenler ise yüzde 88 ile Hollanda. Onu Norveç (yüzde 82), Danimarka (yüzde 81), İsveç (yüzde 80), Belçika (yüzde 77) takip ediyor. Bu rakam Fransa’da yüzde 66 ve Almanya’da yüzde 55 seviyesinde.

‘Müslümanları komşu olarak kabul eder misiniz?’ sorusuna ise Finliler yüzde 83 oranında evet cevabı verdi, Ukrayna’da bu oran yüzde 55.

 Din kimliğin önemli bir parçası mı?

Eski Sovyet bloğu içinde yaşayan ülkelerde bugün dinin ulusal kimliğin önemli bir parçası olduğu kabul ediliyor. Diğer yandan Fransa ve İngiltere gibi Batı Avrupa ülkelerinde insanlar Hristiyanlığın kimliklerinin önemli bir parçası olmadığını ifade ediyor.

Dini inancının ulusal kimliğin çok önemli /önemli bir parçası olduğunu söyleyenler arasında Ermenistan yüzde 82 ile ilk sırada yer alıyor. Onu Gürcistan (yüzde 81), Sırbistan (yüzde 78), Yunanistan (yüzde 76), Romanya (yüzde 74) takip ediyor.

Diğer yandan Hristiyanlığın kimlikleri için az önemli/hiç önemli değil olduğunu söyleyenler arasında Letonya yüzde 84 ile ilk basamakta yer alıyor. İsveç (yüzde 84), Estonya (yüzde 82), Danimarka (yüzde 80), Belçika (yüzde 80) ile Letonya’yı izliyor.

Fransızların yüzde 65’i ve Almanların yüzde 64’ü de hristiyanlığın kimlikleri için çok önemli bir bileşen olmadığı görüşünde.

(Euronews)