T.C Rotterdam Başkonsolosu Aytaç Yılmaz: FETÖ hala yurtdışında nüfuz ettiği toplumlarda zihinleri zehirlemekte

Hollanda’da Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliğinde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ” dolayısıyla tören düzenlendi...


  • Kayıt: 15.07.2021 21:37:22 Güncelleme: 15.07.2021 21:48:00

T.C Rotterdam Başkonsolosu Aytaç Yılmaz: FETÖ hala yurtdışında nüfuz ettiği toplumlarda zihinleri zehirlemekte

Hollanda’da Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliğinde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ” dolayısıyla tören düzenlendi. Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği Rezidansı’ndaki törene Büyükelçi Dişli’nin yanı sıra T.C Amsterdam Başkonsolosu Engin Arıkan, T.C Rotterdam Başkonsolosu Aytaç Yılmaz, T.C Deventer Başkonsolosu Tuna Yücel Modrak ile sayılı sayıda Türk STK temsilcisi ve yetkilileri katıldı. Törende İstiklal Marşı okundu.

15 Temmuz darbe girişiminin kendisi, buzdağının yalnızca görünen kısmıdır

T.C Rotterdam Başkonsolosu Aytaç Yılmaz

yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

Sivil Toplum örgütlerimizin ve basınımızın değerli temsilcileri,

Sayın Başkonsoloslarımız,

Sevgili Misafirlerimiz,

Bugün burada Büyükelçiliğimizin evsahipliğinde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik gününü idrak etmek, ayrıca demokrasimizi ve anayasal düzenimizi muhafaza uğruna hayatlarını feda eden şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi anmak üzere biraraya gelmiş bulunuyoruz.

Bundan tam beş yıl evvel, 15 Temmuz gecesi Türkiye, yakın tarihinin en büyük badirelerinden birini atlattı. FETÖ terör örgütü üyeleri, seçilmiş hükümetimize ve anayasal düzenimize karşı kanlı bir darbe girişimi başlattı.

Ancak, Türk milletinin gücünü, cesaretini ve demokrasiye olan bağlılığını hesaba katmadı.

Nitekim, zihinlerimizde halen tazeliğini muhafaza eden o hazin görüntülerden de hatırlayacağınız üzere, demokrasisine sahip çıkan Türk milleti o gece sokaklara akmış ve gözünü kırpmadan tanklara, tüfeklere karşı göğsünü siper etmiştir. O gün bütün dünyaya “Türkiye Geçilmez” mesajını apaçık vermiştir. Görkemli bir demokrasi zaferi elde etmiştir.

Bu onurlu mücadelede 251 vatan evladımız şehadete ulaşmış, 2200’den fazla vatandaşımız da gazilik mertebesine erişmiştir.

15 Temmuz darbe girişiminin kendisi, buzdağının yalnızca görünen kısmıdır.

FETÖ/PDY ihanetinin boyutlarını kavramak gerçekten kolay değildir. Karşımızda kırk yıldır sinsice, gizlice devletin ve toplumun tüm dokusunun içine sızan habis bir yapı, devleti içten fethetmeyi, kendi emellerine alet etmeyi hedeflemiş yeni nesil bir terör örgütü vardır.

FETÖ, tam da Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğe hitabesinde bahsettiği “dahili düşman” ifadesinin sözlük karşılığıdır.

Şimdi, yıllardır yürütülen kapsamlı idarî ve cezaî tahkikat sonrasında, 15 Temmuz’da neler olduğunu ve arkasındaki failleri daha iyi kavramaktayız. Bu mücadele bir intikam duygusuyla değil, bir adalet anlayışıyla yürütülmektedir.

Haksız yere zan altında bulunduklarını iddia edenlere karşı alınan tedbirlerin gözden geçirilmesi için idari ve adli yollar mevcuttur ve işletilmektedir.

Dün Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızın da ifade ettiği gibi, 15 Temmuz’dan bu yana ihraç edilen sadece hakim ve cumhuriyet savcısı kılığındaki FETÖcü sayısı 3 bin 968’dir. Toplam gözaltı sayısı ise dün itibariyle 312.121’dir. Türkiye, işte bu ölçekte bir badire atlatmıştır.

Unutmayalım ki, bu mücadele uzun soluklu bir mücadele olacaktır. Esasen, dış politika, enerji, savunma, ulaştırma ve altyapı, teknoloji, uzay, havacılık, eğitim ve sağlık gibi birçok alanda yapılan atılımlar, 15 Temmuz’da ortaya konan mücadelenin bir devamıdır. Ülkemiz üzerinde karanlık hesapları olanlara verdiğimiz en net cevaplardır.

FETÖ ile mücadelede en önemli görevlerimizden biri, hiç şüphesiz, bu mücadelemizin haklılığını tüm dünyaya anlatmaktır.

FETÖ hala yurtdışında nüfuz ettiği toplumlarda zihinleri zehirlemekte, sahte mağduriyet öyküleriyle kendine yaşam alanı bulabilmekte, kamuoylarını Türkiye’ye karşı kışkırtmak için çaba harcamaktadır. 

Devletimiz de buna karşılık, milletimizle el ele, gerek yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlar, gerek kamuoyları nezdinde çalışmalarını kararlılıkla sürdürmektedir. Bu çabalarımız somut sonuçlar da vermeye başlamıştır. Bu bağlamda, FETÖ’nün kendisini lanse etmeye çalıştığı gibi eğitim ve hayır işleriyle uğraşan toplumsal bir hareket olmadığı, siyasi ve ekonomik emelleri bulunan karanlık ve sinsi bir örgüt olduğu uluslararası planda yavaş da olsa anlaşılmaya başlanmıştır.

Esasen, Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler ve AGİT dâhil olmak üzere ilgili uluslararası mekanizmalarla işbirliğimizi yapıcı bir diyalog ruhuyla sürdürmekteyiz.

Diğer taraftan da, çeşitli ülkeler ve uluslararası örgütlerin, FETÖ’yü terör örgütü olarak ilan ettiğini görüyoruz.

Bu çerçevede örneğin; Ekim 2016’da İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları, FETÖ’yü terör örgütü olarak resmen ilan etmiştir. Benzer bir karar Aralık 2016’da Asya Parlamenterler Asamblesi tarafından alınmıştır. Ayrıca KKTC’ye ilaveten, Pakistan Yüksek Mahkemesi, Aralık 2018’de aldığı kararla, FETÖ’yü terör örgütü olarak tanımlamıştır. Yüzün üstünde örgüt üyesi ülkemize iade edilmiş, edilmeye de devam etmektedir.

Uzun soluklu olduğunu bildiğimiz bu mücadelede rehavete yer yoktur. Devletimiz, tüm kurum ve kuruluşlarıyla dimdik ayakta, bu mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir. Örgüt üzerinde kurduğumuz baskı her geçen gün daha da artmaktadır. FETÖ’ye asla rahat vermeyeceğiz. “Türkiye Geçilmez” mesajını ve ülkemizin demokrasi zaferini içine sindiremeyenlerin kurduğu tuzakları da bozmaya devam edeceğiz.

Ülkemizin bir daha böyle bir sınamayla karşı karşıya kalmamasını temenni ediyor, bu duygu ve düşüncelerle, 15 Temmuz şehitlerimize şükran ve minnetlerimi sunuyorum. Aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Ailelerine ve milletimize bir kez daha başsağlığı ve sabır, gazilerimize de şifalar diliyorum.

Lahey / Sedat TAPAN