Hollanda'da dan 30. Bağımsızlık Yılında Türkistan Gezisi

Bağımsızlığının 30. yılında Kazakistan ve Özbekistan’a Avrupa’dan mini kültürel gezi düzenleniyor...


  • Kayıt: 02.09.2021 16:01:44 Güncelleme: 02.09.2021 16:06:44

Bağımsızlığının 30. yılında Kazakistan ve Özbekistan’a Avrupa’dan mini kültürel gezi düzenleniyor. Türk Dünyası Kültürel Başkenti Türkistan’da başlayacak olan gezi Taşkent, Semerkant, Buhara’dan sonra Hive’de son buluyor.

Ebru Sanatı anavatanı Özbekistan'da

Kağıt ve birçok kağıt sanatlarını dünyaya Özbekistan'dan yayıldığı bildirilen açıklamada Hollanda`da yaşayan modern Ebru sanatçısı Yusuf Akkaya`nın Taşkent İlimler Akademisi`nde 20 Eylül’de gezi esnasında sergi açacağı belirtildi. Başta Nasiba Satiboldieva olmak üzere Özbek sanatçılarla atölye çalışmalarına da katılacak olan Akkaya Ozbekistan mimari eserleri fotoğrafları üzerinde denemeler yapıyor. Akkaya, Turkiye`ye Ebru`nun Özbekistan`dan geldiğini biliyoruz. Ebru tüm dünyada artık tanınıyor ancak yüzlerce yıl önceki tekniklerle bugünküler farklı. Kültürel gezi esnasında kısa Ebru çalıştayları ile kendi stil ve tekniğini Ebru`nun anavatanı ata diyarında gösterebilmek benim için bir vefa borcu dedi.

Rumi Trail Özbekistan

Hollanda’ da yaşayan kurduğu uluslararası kültür rotaları ile ünlü gezgin Sedat Çakır Mevlana İzinde projesine Özbekistan’ı dahil etti. Afganistan’ın Türkmen bölgesindeki Belh’de dünyaya gelen ünlü mutasavvıfın bir göçmen olarak yetiştiği iklim coğrafyalarına atıf da bulunarak Konya’ya kadar uzanan rotadaki kadim şehirlerde durak noktaları işaretlendiriliyor. Yeni kültür rotası ile başta Avrupalı turistler olmak üzere meraklılarına bölgenin kültürel tarihi değerlerine dikkati çekiliyor. Çalışmanın detaylı bir şekilde hazırlanması için Özbek yetkililer destek vereceklerini ifade ettiler. Sedat Çakır proje ile ilgili Taşkent’se sunum yapacak.

Kazakistan da Hollandaca anlatılacak

Özbekistan hakkında Hollandaca editöryal tanıtıcı bir kitap yayımlayan gazeteci Burhanettin Carlak düzenlediği gezi hakkında şunları söyledi: mütevazı kültürel aktivitelerle Avrupa Türklerinden bölgeye ilginin giderek arttığını belirterek kültürel bağların güçlenmesi amacı ile farklı bir konsept geliştirdiklerini belirtti. Hollandaca Kazakistan`i anlatan bir çalışma başlattığını belirten Carlak ‘Türk mutasavvıf geleneğinin öncülerinden Hoca Ahmet Yesevi hazretlerinin makamından başlayarak kimliğimizin mihenk taşlarına ziyaretleri sürekli yapacaklarını belirterek, her şehirde ilmi ağırlığı olan şahsiyetlerle de bir araya gelerek kitap okumaları ile özel bir eğitim çalışması düşündüklerini belirtti. Yesevi`yi alanında sayılı uzman prof dr Dosay Kenjetay`la, Ali Sir Neva-i ise Gulnaz Sattarova`dan aynı masa etrafında oturarak interaktif sohbetler olacağını sözlerine ekledi.

Bölgedeki reformların, altyapı çalışmalarının ve THY`nin artan destinasyonları gibi faktörlerle bölgeye ziyaretlerin daha cazibeli ve konforlu hale geldiğini belirten Carlak, kültürel bağları güçlendirmeye yönelik özel konseptleri geliştirmeye devam edeceklerini belirtti.