Hollanda'nın en büyük 7 sivil toplum kuruluşu ortak Platform kurdu

Hollanda'da ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı birlikte mücadele etmek için Hollanda'nın en büyük 7 Sivil Toplum Kuruluşu ”Platform Turkse Nederlanders" adlı platform kurdular...


  • Kayıt: 03.10.2021 01:54:23 Güncelleme: 03.10.2021 01:54:23

Hollanda'da ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı birlikte mücadele etmek için Hollanda'nın en büyük 7 Sivil Toplum Kuruluşu ”Platform Turkse Nederlanders" adlı platform kurdular.

Hollanda’da farklı çevrelerden Türk kurumlarının ülke temsilcileri ile ortak çalışma zemininde aynı amaç doğrultusunda çalışma yapmak, ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı birlikte mücadele etmek için “Platform Turkse Nederlanders PTN)” adlı platform kuruldu.

Türkçe anlamı Hollanda Türk Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olan PTN, Rotterdam’da basına tanıtıldı

PTN Koordinatörü Mustafa Özcan, Platformun Hollanda Türk toplumunun ortak paydalarda buluşup, Türk toplumunun eriştiği gelişmeleri ve Hollanda toplumuna kattığı değerleri tespit ederek bu değerlerin pozitif gündemlerle kamuoyuna, resmi kurumlara, siyasi partilere ve kuruluşlara aktarılması için kurulduğunu söyledi.

Özcan, “Farklı kurumsal kültürlerden gelen Türk kurumlarının ülkesel temsilcileri ile ortak çalışma zemininde aynı amaç doğrultusunda çalışmalar yapmak amacıyla kurulan PTN, Hollanda Türk toplumunun karşı karşıya kaldığı ayrımcılık, ötekileştirme, ırkçılık ve İslam ve Müslüman karşıtlığı konularında ve tüm toplumumuzu ilgilendiren diğer konularda birlikte ve koordineli hareket ederek, stratejiler geliştirip uygulamaları takip edecektir.” dedi.

Platform yöneticileri, amaçlarının birilerine rakip yada onlara alternatif olmak olmadığını belirttiler. Bir soru üzerine, Hollanda’daki diğer örgütleri de Platform da buluşmaya davet ettiklerini belirten PTN Koordinatör yardımcısı Ahmet Duran Platforma katılmak istemediler. Şu anda burada olan Hollanda'nın en büyük 7 sivil toplum kuruluşu kurucu üye olarak bulunmakta. Daha sonra PTN’ye katılmak isteyen STK’lar olursa değerlendirmeye alınacaktır dedi.

PTN’in kurucu heyeti ve yönetim kurulu aşağıdaki üyelerden oluşmaktadır;

Hollanda İslam Federasyonu (NIF) : Mustafa Aktalan

Nederlandse Islamitische Federatie (NIF)

Hollanda Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD): Ümit Akbulut

Vereniging van Onafhankelijke Industriëlen en Ondernemers (MUSIAD Nederland)

Hollanda Türk Federasyon (HTF): Murat Gedik

Turkse Federatie Nederland (TFN)

Hollanda Türk Girişimci Dernekleri Platformu (TNOP): Durmuş Doğan

Turks Nederlandse Ondernemersverenigingen Platform (TNOP)

Hollanda Türk İşadamları Derneği (HOTİAD) : İlhan Döne

Turks-Nederlandse ondernemersvereniging (Hotiad) 

  • Hollanda Türk İslam Kültür Dernekleri Federasyonu (TKIF) : Ömer Altay

De Turks Islamitische Culturele Federatie (TICF)

Kuzey Hollanda Milli Görüş Federasyonu (MGNN): Mustafa Hamurcu

Stichting Federatie Milli Görüş Noord-Nederland (MGNN)

Rotterdam