Hollanda’da bazı Milletvekilleri camilere yönelik gizli soruşturma hakkında endişeli

D66, GroenLinks ve DENK, görevi sona eren bakan Ferd Grapperhaus'tan (Adalet ve Güvenlik) Cumartesi günü NRC gazetesi tarafından açıklanan ve en az on belediyenin son yıllarda şehirlerdeki camiler...


  • Kayıt: 17.10.2021 19:04:44 Güncelleme: 17.10.2021 19:09:09

D66, GroenLinks ve DENK, görevi sona eren bakan Ferd Grapperhaus'tan (Adalet ve Güvenlik) Cumartesi günü NRC gazetesi tarafından açıklanan ve en az on belediyenin son yıllarda şehirlerdeki camiler ve İslami örgütler hakkında gizlice araştırma yürüttüğünü gösteren bir soruşturma hakkında açıklama istiyor .

D66’lı milletvekili Hanneke van der Werf', Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele Koordinatörü'nün (NCTV) yasalara uymadığı görülüyor. 'Bu, NCTV'nin kendi inisiyatifiyle ne zaman yasa dışı hareket ettiği sorusunu gündeme getiriyor.' Van Der Werf, özellikle NCTV'nin 'etkili ve güvenilir' şekilde hareket edebilmek için kurallara uymasının önemli olduğuna inanıyor.

D66 milletvekili Hanneke van der Werf, açıklığa kavuşturmak için mümkün olan en kısa sürede mecliste bir tartışma istiyor. Meclis çoğunluğunun talebi destekleyip desteklemediği henüz bilinmiyor.

DENK Milletvekili Stephan van Baarle soruşturmayı kınadı. 'İslam veya Müslümanlar söz konusu olduğunda hükümetin (temel) hakları ihlal etme kolaylığı şok edici.' Corinne Ellemeet (GroenLinks): 'NCTV'den sağlanan fonla izinsiz araştırma yapılması inanılmaz.'

VVD Milletvekili Bente Becker, camilerdeki olası radikalleşmeye dikkat etmenin önemli olduğunu düşünüyor. 'Maalesef çok radikalleşmenin örneklerini gördük. Bu bizim özgür toplumumuza uymuyor', diyor Becker. Ancak VVD üyesi, belediyeler tarafından yürütülen soruşturmanın 'tabii ki birbirimizle yaptığımız anlaşmalar dahilinde olması gerektiğini' düşünüyor.

Yapılanlar yasa dışı

Gizli operasyon, diğer şeylerin yanı sıra hükümete radikalleşme konusunda tavsiyelerde bulunan ve Grapperhaus'un sorumluluğunda olan NCTV tarafından masrafı ödenen ve Nuance Door Training and Advice (NTA) tarafından gerçekleştirildi.

Her halükarda, Rotterdam, Delft, Almere, Eindhoven, Huizen, Leidschendam-Voorburg, Zoetermeer, Veenendaal, Helmond ve Ede, NTA'ya belediyelerindeki İslam toplumu araştırmasını yaptırdı. Bulgular NCTV'ye iletildi.

'Büyük şok'

Adalet ve Güvenlik Bakanlığı, NCTV'nin soruşturmalara dahil olduğunu kabul ediyor. Sözcü, belediyelerin kanunlar dahilinde hareket edip etmediğinden emin değil. NRC ye göre , başlangıçta 39 belediye gizli soruşturmayla ilgilendi, ancak çoğunluğu tasarımla ilgili şüpheler nedeniyle ayrıldı.

Faslı Hollandalılar Derneği (SMN) Cumartesi günkü yayına sert tepki gösteriyor ve 'Hollanda Müslüman toplumu içinde büyük bir şoka' yol açan 'gizli sızmalardan' söz ediyor.

PVV lideri Wilders, NCTV tarafından masrafı karşılanan araştırmadan memnun. "Çok iyi" diye tweet attı. "Gizli göreve çıkın, islamı kurumları istikrarsızlaştırın ve ardından hepsini kapatın. Camiler Hollanda'nın bir parçası değil!' dedi.

bunu biraz önce gönderdiğim haberin altın ekle. en alttada Tarık Okan yazsın yine

Ne Olmuştu?

NRC gazetesinin haberinde ülkede en az 10 belediyenin camiler, cami imamları, cami dernek yöneticileri ve cemaatteki etkin kişilere ilişkin gizli araştırma yaptırdığı iddia edilmişti. Habere göre araştırma yürüten belediyeler arasında Rotterdam, Delft, Almere, Huizen, Leidschendam-Voorburg, Zoetermeer, Veenendaal ve Ede yer alırken Utrecht Belediyesinin, araştırmanın gizliliği ve yöntemiyle ilgili şüpheler nedeniyle incelemeyi durdurduğu belirtilmişti.

Hollanda Güvenlik ve Terörle Mücadele Kurumunun (NCTV) belediyeler aracılığıyla finanse ettiği araştırmanın NTA (Nuance door Training en Advies) adlı özel firma aracılığıyla yaptırıldığı kaydedilmişti. Müslümanlara yönelik gizli araştırmalar için yaklaşık 300 bin avro harcandığı bildirilmişti.

Camilerde araştırma yapan NTA çalışanlarının kendilerini cemaatten biri ya da ziyaretçi olarak tanıttıkları belirtilen haberde, bu görevlilerin inceleme sırasında cemaatten birçok kişiyle kimliklerini açıklamadan görüştükleri aktarılmıştı. NTA’nın özellikle imamların ve yöneticilerin geçmişleri, nereden geldikleri ve nerelerde eğitim gördüklerine ilişkin bulguları belediyelere “gizli bilgi” olarak raporladığı aktarılmıştı

Lahey / Tarık OKAN