Hollanda'da Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde, Amsterdam, Rotterdam ve Deventer Başkonsolosluklarınında katkısıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98. yıl dönümü Hollanda’nın Amsterdam şehrinde kutlandı...


  • Kayıt: 28.10.2021 22:44:45 Güncelleme: 28.09.2023 14:28:40

Corendon village otelinde Türk Misafirler için düzenlenen resepsiyona, Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli ve eşi Ayşe Dişli, Elçi Müsteşar Pınar Gülün Kayseri, Deventer Başkonsolosu Tuna Yücel Modrak, Amsterdam Başkonsolosu Engin Arıkan, Rotterdam Başkonsolosu Aytaç Yılmaz, Basın Müşaviri, yabancı misyon şefleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, askeri ateşeliklerde görev yapan üst düzey subaylar, Platform ve Kadın Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ebubekir Turgut, Denk Partisi'nin değişik şehirlerden meclis üyeleri, Numan Yılmaz, Süleyman Koyuncu, Mahmut Sungur, Yasin Makineli, Adem Topdağ, Kuzey Hollanda Milli Görüş başkanı Mustafa Hamurcu,NIF Başkanı Mustafa Aktalan, Turk Federasyon Başkanı Murat Gedik, Hotiad Başkanı Hikmet Gürcüoğlu, Müsiad Başkanı Umit Akbulut ve IOT başkanı Zeki Baran katıldılar.

İstiklal marşı ve Hollanda marşı ile başlayan gecede T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayyib Erdoğan’ın Cumhuriyet bayramı dolayısıyla yayınladığı mesaj okundu. Daha sonra konuşma yapan Büyükelçi Şaban Dişli konuşmasına şu şekilde devam etti.

Öncelikle, şahsım, eşim ve bu resepsiyonu birlikte düzenlemekte olduğumuz, Deventer, Amsterdam ve Rotterdam Başkonsoloslarımız ile Büyükelçiliğimiz ve Başkonsolosluklarımızdaki mesai arkadaşlarım adına sizlere hoşgeldiniz demek istiyorum.

Hep birlikte Cumhuriyet Bayramımızı kutluyoruz. Nice yüz yıllara diyoruz.

Covid-19 pandemisi nedeniyle geçen yıl gerçekleştiremediğimiz Resepsiyonu bu yıl tedbirler çerçevesinde ve kısıtlı katılımla da olsa yüzyüze düzenlemekten büyük mutluluk duyuyorum.

Maalesef kısıtlamaların bu yıl da sürebileceği endişesiyle davetiyelerimizi biraz geciktirmek zorunda kaldık.

Bu vesileyle pandemi nedeniyle kaybettiğimiz canlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Çok şükür ki gerek Türkiye’de gerek Hollanda’da, pandeminin gidişatı alınan tedbirlerle iyiye doğru gidiyor.

Ancak gelinen nokta, Covid-19’a karşı en büyük silahımızın aşılama olduğunu gösteriyor. Hepbirlikte bu konuda sorumluluk alarak toplumumuzun tamamen aşılanması noktasında elimizden geleni yapmamız gerektiğini burada vurgulamak istiyorum.

Kıymetli vatandaşlarımız,

Milletimiz, Kurtuluş Savaşımız ve onu takip eden dönemde, her tür zorluğa rağmen, “Türk milletinin istiklalini yine milletin kendi azim ve kararı kurtaracaktır” ilkesinden hareket ederek, tüm dünyaya azim ve kararlılık dersi vermiştir.

Milli egemenlik ilkesi, böylece Türk Milletinin yüksek karakterinde yeni bir anlam kazanmış, dünyadaki birçok millete müstakil yaşama mücadelesinde ilham olmuştur.

Ülkemizin, bugün izlediği dış politika esasen milletimizin yüksek karakterinin, kararlılığının ve tecrübelerinin bir göstergesi ve sonucudur.

Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana geçen 98 yılda Türkiye, insani ve girişimci dış politikası, laik ve sosyal devlet anlayışı, genç ve dinamik nüfusu ve güçlü ekonomisiyle uluslararası toplumun saygın ve sözü geçen bir üyesi olmuştur.

Türkiye, hiçbir zaman içine kapanık, uluslararası toplumdan kopuk bir vaziyet içerisinde bulunmaya razı olmamış, uluslararası sisteme her zaman katkı sunmaya devam etmiştir.

Bu açıdan, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “yurtta barış, dünyada barış” ilkesi ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “dünya beşten büyüktür” ifadesi, uluslararası sistemin daha adil ve yaşanabilir hale getirilebilmesi hedefimizi ifade etmektedir.

2023 hedeflerimiz doğrultusunda Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken her alanda yeni başarılara imza atmış olacağımıza olan inancımız tamdır. Bu inançla, asıl hedefimiz olan Cumhuriyetimizi muasır medeniyet seviyesinin ötesine taşımak için kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.

Hepbirlikte, gelecek kuşaklarımızın bizden daha iyi koşullarda yaşamaları ve bizden daha önemli başarılara imza atmaları için çalışmak en önemli sorumluluğumuzdur. Bu, ülkemizdeki vatandaşlarımız için olduğu kadar Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız için de geçerlidir.

Bu minvalde, Hollanda’daki toplumumuzun bulunduğu ülkenin ekonomisine ve toplumsal yaşamına yapıcı katkıda bulunması ve kendinden sonraki kuşakların daha da iyi koşullarda yaşamasına yönelik çaba ve başarı göstermesi bizler için gurur vericidir.

Vatandaşlarımızın Hollanda’da kurduğu küçük ve orta ölçekli işletme sayısının yaklaşık 25.000’i bulmuş olmasını, insanımızın girişimciliği sayesinde bu sayının her geçen gün arttığını görmek bizi sevindirmektedir. Bu başarılarınızı muhataplarımıza her fırsatta gururla anlatıyoruz.

Aynı şekilde, hayatın her alanında başarılı toplumumuzun, örneğin burada veya Türkiye’de doğmuş Türk kökenlilerin sanat camiasında ve ülkenin en müstesna kültür çevrelerinde beğeni ve takdir toplaması da bizi mutlu etmektedir.

Burada yaşayan vatandaşlarımız ve Türk toplumunun kendi kültürlerinden ve dillerinden kopmadan, en iyi şekilde yetişmeleri, hem içinde yaşadıkları Hollanda toplumu hem de ülkemiz için önemlidir.

Sizlerin bu bilinç ve iştiyakla ortaya koyduğunuz gayretleri görüp gururlanırken, sizlerin birlik ve beraberlik ruhu, huzur ve refah içinde olmanız, Hollanda’daki imkan ve fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmanız için her tür desteği vermeye devam ediyoruz.

400 yılı aşan köklü ilişkilerimizin bulunduğu Hollanda ile karşılıklı saygı temelinde, kapsamlı ilişkilerimiz devam etmektedir. Ticaret hacmimiz, küresel ticareti olumsuz yönde etkileyen Covid-19 pandemisine rağmen 2020 yılında 9,3 milyar Avro düzeyinde gerçekleşti. Bu rakamı daha da yukarıya taşıyacak araçlara ve karşılıklı iradeye sahibiz. Bu alanda da sizlere güveniyoruz.

Sizlerin de gayretleriyle, mevcut durumda her iki ülkeye de önemli katkılar sunmanın ülkemizle Hollanda arasında her alandaki ilişkilerin önümüzdeki dönem güçlenerek gerçek potansiyelini yakalayacağına inanıyorum.

Bu düşüncelerle sizlerin huzurunda bir kez daha, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi şükran ve rahmetle, kahraman gazilerimizi minnetle anıyorum.

Hollanda’da yaşayan siz değerli vatandaşlarımız başta olmak üzere, tüm milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.

Amsterdam / Sedat TAPAN