Hollanda’da aşı karşıtı gösterilerde 51 kişi tutuklandı, kurşunla yaralanan 2 kişi hastaneye kaldırıldı

Hollanda’nın Rotterdam kentinde dün akşam aşı karşıtları izinsiz olarak yaptıkları gösteriler sırasında polisle çatıştı...


  • Kayıt: 20.11.2021 21:48:30 Güncelleme: 20.11.2021 21:49:18

Hollanda’nın Rotterdam kentinde dün akşam aşı karşıtları izinsiz olarak yaptıkları gösteriler sırasında polisle çatıştı. Göstericiler aynı zamanda polis araçlarını ve kamu hizmetine ait binaları ateşe vererek ortalığı savaş alanına çevirdi.

Rotterdam şehir merkezinde yüzlerce göstericinin katıldığı şiddetli protesto gösterilerisinde ateşler yakıldı polise ağır havai fişekleri ve taşlar atıldı.

Bazı noktalarda polise yapılan saldırıların tehlikeli hale gelmesi, polisin havaya uyarı ateşi açmasına neden oldu. Gösteriler sırasında 51 kişi tutuklanırken en az 7 kişinin yaralandığı, iki göstericinin silahla vurularak yaralandıkları ve hastaneye kaldırıldıkları bildirildi. Tutuklanan 51 kişinin yarısının reşit olmadığı bilgisi açıklandı.

Yaralanan göstericilerin polis kurşunuyla vurulup vurulmadığının araştırıldığı ve başlatılan soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

Hollanda Adalet Bakanı Fred Grapperhaus bu sabah yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde ve haftalarda, bu gibi olayların daha fazla yaşanmasının beklendiğini söyleyerek, “dün akşam tutuklanan faiiler için hızlı bir şekilde gerekli cezaların uygulanacağını sözlerine ekledi