Yazar Rüşdi, New York'ta saldırıya uğradı

Hint asıllı Britanyalı yazar Salman Rüşdi, New York'ta düzenlenen bir konferansın sahnesinde saldırıya uğradı. New York polisi, Salman Rüşdi'nin boynuna bıçak darbesi aldığını ve hastaneye kaldırıldığını duyurdu...


  • Kayıt: 12.08.2022 19:40:55 Güncelleme: 12.08.2022 19:42:29

Yazar Rüşdi, New York'ta saldırıya uğradı

Hint asıllı Britanyalı yazar Salman Rüşdi, New York'ta düzenlenen bir konferansın sahnesinde saldırıya uğradı. New York polisi, Salman Rüşdi'nin boynuna bıçak darbesi aldığını ve hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

Dünyada büyük protestolara ve ölüm tehditlerine maruz kalan "Şeytan Ayetleri" kitabının yazarı Salman Rüşdi, ABD'nin New York kentinde düzenlenen bir konferansta sahnedeyken saldırıya uğradı.

ÖNCE YUMRUKLADI SONRA BIÇAKLADI

Olaya şahit olan Associated Press muhabirinin aktardığına göre izleyicilerden bir kişi, konferansın verildiği Chautauqua Enstitüsü'nde sahneye çıkıp Rüşdi'ye yumruk attı; ardından bıçakladı.

İRAN'IN DİNİ LİDERİNDEN ÖLÜM EMRİ


Yazdığı yazılar nedeniyle 1989'da İran'ın dini lideri Ayetullah Humeyni tarafından öldürülmesi emredilen ve 3 milyon dolar ödül konan yazar Salman Rüşdi'ye saldıran kişi, Rüşdi'yi bıçaklamasının ardından yakalandı.

New York polisi, Salman Rüşdi'nin sahnedeki saldırıda boynuna bıçak darbesi aldığını ve hastaneye kaldırıldığını söyledi.

New York Valisi Kathy Hochul, yazarın hayatta olduğunu ve yerel bir hastaneye nakledildiğini söyledi.

Hochul, etkinlik moderatörünün de saldırıya uğradığını belirtti.

Haberin görseli Associated Press'ten servis edilmiştir.