Hollanda’da Çalışan Bayanlar, Erkek Meslektaşlarına Göre Daha Az Kazanıyorlar

Her yıl Hollanda Merkezi İstatistik Büro’su tarafından değerlendirilen bilgi ve verilere göre; Hollanda’da bayan çalışanlar aynı iş kolunda birlikte çalıştıkları meslektaşlarına göre daha az kazanmaktalar...


  • Kayıt: 18.11.2022 10:16:30 Güncelleme: 18.11.2022 10:16:30

Hollanda’da Çalışan Bayanlar, Erkek Meslektaşlarına Göre Daha Az Kazanıyorlar

Her yıl Hollanda Merkezi İstatistik Büro’su tarafından değerlendirilen bilgi ve verilere göre; Hollanda’da bayan çalışanlar aynı iş kolunda birlikte çalıştıkları meslektaşlarına göre daha az kazanmaktalar.

2018 yılından bu yana aradaki fark Kamuda bir saat çalışmaya 2 Avro ve Özel sektörde bir saat çalışmaya 1 Avro azalarak geçen yıllarda olduğu gibi aradaki kazanç farkı kapanmaya devam etmektedir.

Bugün çalışan bayanlar Kamudaki meslektaşlarına göre bir saatte 2 Avro (%6) ve özel sektörde bir saatte ise 6 Avro (%19) daha az kazanmaktalar.

Yönetici olarak çalışan bayanlar ile erkekler arasında belirgin bir kazanç farkı bulunmamaktadır.

Son 50 yılda Hollandalı bayanların Bilimsel Eğitim (Üniversite/WO) ve Meslek Yüksekokulları Eğitimi oranı erkekler arasındaki farkı kapatarak, bu anlık erkeklerden daha yüksek oranda eğitime sahip bulunmaktadırlar.

Ayrıca çalışılan iş kolu, meslek, çalışma saatleri, sorumluluk taşıyan meslek ve görevlerdeki bayanların payı her geçen gün artmaktadır.

Hollanda Mark Rutte IV kabinesinin (Het kabinet/Ocak 2022) oluşumunda görev alan bakanların ve devlet sekreterlerinin yarısı bayanlardan oluşmaktaydı.

Lahey / Nejat SUCU