Ayva ağacı olmayan Hollanda dünyaya ayvayı nasıl satıyor?

Sakarya ihracat rakamları ile ilgili açıklamalarda bulunan Yazıcı, çok ilginç bir örnek vererek, çarpıcı bir tespitte bulundu...


  • Kayıt: 19.11.2022 13:16:20 Güncelleme: 19.11.2022 13:16:20

Ayva ağacı olmayan Hollanda dünyaya ayvayı nasıl satıyor?

TV264'te perşembe akşamları Kemal Turgaç'ın sunumu ve Raif Ugan'ın yorumlarıyla ekrana gelen Son Düzlük programının dün yayınlanan bölümün programı Sakarya 1.OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Yazıcı idi. Sakarya ihracat rakamları ile ilgili açıklamalarda bulunan Yazıcı, çok ilginç bir örnek vererek, çarpıcı bir tespitte bulundu.

'' Sakarya Türkiye’nin ayva ihtiyacının yüzde 54.3’ünü karşılıyor. Geyve, Pamukova olmak üzere birçok yerde Ayva Ağaçlarını görürsünüz. Şimdi sıkı durun. Dünya Ayva İhracatını kim karşılıyor. Hollanda. Dünyanın ayva ihracatının yüzde 57’sini karşılıysan Hollanda’da ayva ağacı yok.. E nasıl oluyor bu. Çünkü, adamlar geliyor buralardan AYVA’yı alıp çok daha yüksek rakamlara ihracat yapıyor. Biz Sakarya olarak şapkayı önümüze koruyup düşüneceğiz. Evet, İhracatta ilk 10’lardayız.Ama en büyük pay otomotiv sektörü. Tek bir sektöre bağlı olmanın riskleri var. Yani dünyada bir cip krizi çıktı, otomotiv satışları durdu buda sizin ihracatınızı etkiledi. Demin, Ayva örneğini ondan verdim. Biz, başta, satış ve pazarlama olarak yeni hedefler belirlemeliyiz. ‘ dedi.

VALİ BEY YENİLİKLERE AÇIK BİR İSİM!
Yazıcı, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım ile sürekli diyalog halinde olduklarını ifade ederek, ’’Sayın Valimiz, yeniliklere, İnovasyon çok açık bir isim. Bunda dünyanın birçok ülkesini görmesinin de etkisi var. Bir çok projeyi konuşabiliyoruz. ’dedi. Kendisinin Sakaryalı olmamasına rağmen yatırımları nedeniyle, Sakarya’ya geldiğini söyleyen Yazıcı, ’Ben burayı kendi şehrim olarak görüyorum. Burası öyle bir şehir ve öyle güzellikler var ki..15 dakika da Yaylalara mı çıksam, Vadilere mi gitsem, denize mi, gitsem, Göle mi gitsem diye, bir çok seçeneğiniz var. Sakarya’nın turizm alanında doğru projelerle alacağı çok yol var.’’ şeklinde konuştu.