Utrecht Turizm Fuarı’nda Türkiye’ye Yoğun İlgi

2023 yılının ilk büyük turizm fuarı Hollanda Utrecht’teki Vakantiebeurs Fuarı 12 Ocak tarihinde başladı. Fuara Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA ) organizasyonu ile 300 metrekarelik stand ile katıldı...


  • Kayıt: 15.01.2023 20:16:16 Güncelleme: 15.01.2023 20:16:16

Utrecht Turizm Fuarı’nda Türkiye’ye Yoğun İlgi

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) organizasyonuyla 300 metrekarelik stant alanında Türkiye tanıtımı yapıldı. Pandemi nedeniyle ara verilen fuara bu yıl 100 ülkeden 850 firma kurum ve kuruluşun katılım gösterdiği bildirildi.

BODER’e Yoğun İlgi

BOTAV’ın desteği ile açılan Bodrum standı, fuarın ilk gününde çok sayıda turizm profesyonelini ağırladı.Fuar boyunca çok sayıda acente temsilcileriyle görüşmeler yapan BODER Başkanı Ömer Faruk Dengiz ve Başkan Yardımcısı Alişir Şahin, Bodrum standında yer alan tanıtıcı görsel ve yazılı materyalleri acentelerin dağıtımına sundu. BODER Başkanı Ömer Faruk Dengiz, “Dünyanın en önemli turizm destinasyonların biri olan Bodrum’a uluslararası fuarlarda ilgi çok büyük. Gelecek sezon için turizm acenteleriyle istişarelerde bulunduk. 2023 yılı Türkiye ve Bodrum için turizm yılı olacak. Biz Bodrum’da 1.5 milyon turist hedefi belirlemiştik, fuar temaslarımız ile birlikte bu hedefe ulaşacağımıza inanıyoruz” dedi.

”Fethiye İçin Ciddi Bir Çalışma İçerisindeyiz”

Vakantiebeurs Turizm Fuarı’na bu yıl Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, YDA Dalaman Havalimanı Operasyonlar ve Gelirler Direktörü Orçun Songur, FETOB Başkanı Bülent Uysal, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Fethiye Başkanı Özgen Uysal, CHP Fethiye İlçe Başkanı Mustafa Koyuncu, FETOB ikinci başkanı Ercan Torunoğulları,  Fethiyeli bazı turizmciler ve işadamları da katıldılar.Vakantiebeurs Turizm Fuarı’nda Fethiye’nin en iyi şekilde tanıtılması için tur operatörleri ile görüşen Karaca, aynı zamanda farklı ülkelerden gelen stantlara da ziyaretler gerçekleştirdi. Türkiye’nin ve dünyanın gözbebeği Fethiye’nin yeni pazarlarda tanıtımı için mücadele ettiklerini ifade eden Karaca, “Kuruluşu antik çağlara dayanan ilçemiz dünya turizminin önemli bir kentidir. Fethiye deniz, kum, güneşiyle, tarihi ve doğasıyla değerli bir destinasyondur. Şu an Hollanda’da, Utrecht’deki fuardayız. Kısa bir süre sonra EMİTT Turizm Fuarı’nda yer alacağız. Fethiye’nin tanıtımı için sektör temsilcileriyle koordineli olarak ciddi bir çalışma içindeyiz” diye konuştu.

Corendon 3 yıl aradan sonra Alanya uçuşlarına başlıyor

Fuarda Alanya’yı, Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) temsil ediyor. Türkiye standı içerisinde yer aldığımız fuara, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, ALTAV ve ALTİD Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu ve Alanya’dan çok sayıda turizmci katıldı.Alanya adına görüşmeler yapan ALTAV ve ALTİD Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu,  “Hollanda’nın en büyük tur operatörü Corendon’un 3 yıl aradan sonra tekrar Gazipaşa-Alanya Havalimanı’na (GZP) uçacağını öğrendik. Pandemide ara verdikleri operasyona bu sezon 15 bin 500 Hollanda’dan, 9 bin 500 Danimarka’dan toplam 25 bin yolcu ile devam edecekler. 23 Nisan-31 Ekim arasında haftada 3 gün Hollanda Amsterdam’dan, 11 Mayıs-22 Ekim arası haftada 2 gün Danimarka Kopenhag ve Billund’dan gerçekleşecek olan uçuşların yüzde 10’u reklamlara başlanmamış olmasına rağmen şimdiden satılmış durumda.” dedi.

“Marmaris’imizin Pazar Payını Arttırmak ve 2023 Sezonuyla İlgili Görüşmeler Yapmak Üzere Yurtdışı Çalışmalarımıza Başladık”

Utrecht Turizm Fuarı’nda Marmaris de yer alırken, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Marmaris’e büyük ilgi olduğunu belirtti.Fuara Belediye Başkanı Oktay’ın yanı sıra GETOB Başkanı Mustafa Deliveli, Marmaris Belediyesi Meclis Üyesi Ali Kırlı, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Zağlı, otelciler ve turizm temsilcileri katıldı.  Fuarı değerlendiren Başkan Oktay; “Marmaris’imizin pazar payını arttırmak ve 2023 sezonuyla ilgili görüşmeler yapmak üzere yurtdışı çalışmalarımıza başladık. 2023’ün ilk organizasyonu olan Vakantiebeurs Utrecht Turizm Fuarı’nda da Marmaris olarak yerimizi aldık. Burada yeni sezona dair hazırlıklarımızı anlatarak Hollandalı misafirlerimizi de ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacağımızı aktardık. Marmaris’e büyük bir ilgi var, bu da bizi hem mutlu etti hem de 2023’e dair umutlarımızı arttırdı. Paydaşlarımızla birlikte hareket etmeye ve ortak akılla çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

ELİF BEKTAŞ/Fuardergisi