1 milyondan fazla Müslümanı aşağılamak incitmek ifade özgürlüğü değildir

Avrupa Gençlik Derneği Hollanda yapılanması, Pegida’nın Lahey’de gerçekleştirdiği eyleme tepki göstererek kınadı. Derneğin açıklamasını şu şekilde:


  • Kayıt: 25.01.2023 10:59:42 Güncelleme: 25.01.2023 10:59:42

1 milyondan fazla Müslümanı aşağılamak incitmek ifade özgürlüğü değildir

İfade özgürlüğü kisvesi altında Müslümanlara sistematik bir şekilde hakaretler yapılmaya devam ediliyor. Şimdide, Pegida lideri Edwin Wagensveld, yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'i yırtması buna eklenmiş oldu.

Lahey belediye başkanının izin verdiği bu anlamsız eylem, 1 milyondan fazla Hollandalı müslümanı incitip ve aşağılamış oldu. Bu eyleme anayasada bulunan ifade özgürlük nedeniyle izin verilmesi, anayasayı kötüye kullanıp suistimal etmekten ibarettir. Müslümanlara sistematik olarak hakaret etmek ve onları incitmek; ifade özgürlüğü değil, art niyetli bir eylemdir.

Anayasanın 137c maddesinde; insanların toplum içinde kasıtlı olarak başkalarının dini inanç ve yaşam tarzlarına hakaret etmenin suç olduğunu ve bunun cezalandırılacağını belirtir.

din veya inanca hakaret. Biz, 1 milyon Hollandalı Müslümanlar, bu kötü niyetli eylemden zarar görmüş durumdayız. Hollandalı Müslümanlar kendi başlarının çaresine bakmak zorunda bırakılıyor, bu da siyasete ve hukukun üstünlüğüne olan güvenimizi sarsıyor. Bu provokasyonu ve vatandaşlarına hakarete izin veren belediye başkanını da kınıyoruz. İslamofobia ile mücadeleye karşı, siyaset hiçbir önlem almıyor. Hatta ifade özgürlüğü kisvesi altında tolere bile edilmektedir. Bu hak mutlak değildir. Yüce kitabımız Kuran bizim şerefimizdir, çünkü Enbiya suresinde: "Biz sana senin izzetini içeren bir kitap (Kur'an) indirdik."

Birbirimizi incitmemizin, aşağılamamızın normal olduğu bir toplum mu istiyoruz? Yoksa;

birbirinize saygılı davranan ve birbirimize müsamaha gösterdiğimiz bir toplum mu istiyoruz? Yüce kitabımız Kuran'a yönelik bu provokasyonu ve bu provokasyonla birlikte İslama nefret söylemlerine izin veren yetkilileri şiddetle kınıyoruz. Aziz dimimiz İslam’a yapılan bu suç eylemine karşı, gereğinin yapılması için yetkilileri de göreve çağırıyoruz.

Lahey