Bir ilk: AB'den kadına yönelik cinsel şiddet faillerine yaptırım kararı

AB, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde, ilk kez kadına yönelik cinsel şiddet faillerine yönelik bir yaptırım paketini kabul etti...


  • Kayıt: 08.03.2023 08:43:04 Güncelleme: 08.03.2023 08:44:45

Bir ilk: AB'den kadına yönelik cinsel şiddet faillerine yaptırım kararı

Avrupa Birliği (AB), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde kadına yönelik cinsel şiddet faillerine yaptırım uygulama kararı aldı. Hollanda'nın girişimiyle alınan yaptırım kararı, aynı zamanda kurumun bu bağlamda kabul ettiği ilk yaptırım paketi.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, bugün kabul edilen yaptırım paketi, 'kadınları dışlayan kişi ve kuruluşları' da kapsıyor. Buna göre, kadına yönelik cinsel şiddet ve ayrımcılık nedeniyle ilk aşamada Afganistan, İran, Rusya, Ukrayna'nın işgal altındaki bölgesi, Myanmar, Güney Sudan ve Suriye'den dokuz kişi ve üç kurum AB yaptırım listesine alındı. Listeye alınan kişi ve kuruluşların isimleri ise henüz açıklanmadı.

YAPTIRIM PAKETİ NEYİ AMAÇLIYOR? HANGİ YAPTIRIMLARI ÖNGÖRÜYOR?

AB Komisyonu’na göre, Ukrayna ve Güney Sudan gibi savaş bölgelerinde kadına yönelik tecavüz ve diğer cinsel şiddet biçimleri yaygınken, Afganistan ve İran gibi ülkelerde kadınların hakları sistematik olarak ihlal ediliyor. Cinsel şiddet failleri ise genellikle cezasız kalıyor. Yaptırım kararıyla ilgili yapılan açıklamaya göre, AB ülkeleri, bu yaptırım paketi ile birlikte 'bu tür insan hakları ihlallerinin sonuçsuz olmadığını göstermek istiyor.'

AB’ye göre, yaptırım paketi ile 'cinsel şiddete dikkat çekilerek, bütün dünyaya, bu tür eylemlerin kabul edilemez olduğu mesajı iletilecek.' Bu bağlamda, AB'nin yaptırım listesine alınan kişi ve kuruluşların Avrupa’daki banka hesapları dondurulacak. Bu kişi ve kuruluşlara ticaret ve AB ülkelerine seyahat yasağı da uygulanacak.

'YAPTIRIMLAR, CİNSEL ŞİDDET SUÇLULARINA AÇIK BİR MESAJ VERİYOR'

Konuyla ilgili açıklama yapan Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra, 'yaptırımların, cinsel şiddet suçlularına, bundan kurtulamayacaklarına dair açık bir mesaj olduğunu' söyledi. Hoekstra, "Bu korkunç ve aşağılayıcı eylemlerin bir bedeli olmalı. Bazı ülkelerde, failler her zamanki gibi işlerinin başına dönüyor, ancak kadınlar genellikle ömür boyu zihinsel ve fiziksel acıya maruz kalıyor. Bu kabul edilemez" dedi.

Cinsel şiddete maruz kalanlara da seslenen Hoekstra, "Onlara da bir mesajımız var: Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar AB olarak bu insanların yanındayız” ifadelerini kullandı.

Hollanda hükümetinden yapılan açıklamada da 'dünya genelinde eşitsizliği azaltmak istedikleri' belirtilerek, kadın, erkek ve LGBTİQ+ların eşitliğinin altı çizildi. 'Bu amaçla Hollanda'nın feminist bir dış politika izlediği' aktarılan açıklamada, 'bunun, kadınların siyasi kararlarda tam, eşit ve anlamlı bir şekilde temsil edilmesi ve şiddete karşı korunmaları gerektiği anlamına geldiği' ifade edildi.