Binnur Zengin: Daha fazla gücün vatandaşa verilmesi gerektiğine inanıyorum

Kuzey Hollanda’da Eyalet seçimlerinde PvdA’dan aday olan Binnur Zengin dergimize şu açıklamada bulundu...


  • Kayıt: 11.03.2023 10:45:03 Güncelleme: 11.03.2023 10:45:03

Binnur Zengin: Daha fazla gücün vatandaşa verilmesi gerektiğine inanıyorum

Okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Binnur Zengin. Anneyim, iki çocuğumu yetiştirdim, yıllardır Amsterdam Slotervaart'ta yaşıyorum. Amsterdam, fırsatlarla dolu bir dünya şehri, ancak yükselen enerji fiyatları, barınma sorunları, sosyal eşitsizlik, baskı altındaki doğa ve benzeri zorluklarla da karşı karşıya.

Aynı zorluklarla karşı karşıya olan Kuzey Hollanda Eyaleti'nde yaşıyoruz. Eyalet, yeni bir gelecek şekillendirme konusunda önemli bir rol oynar. Bu zorlukların üstesinden gerçekten gelebilmek için her düzeyde aktif olmak gerekiyor. Bu nedenle eyalet siyasetine girdim.

Bisiklete binmeyi seviyorum. Noordzeekanaal üzerinde Hembrug'un olduğu yerde gidip gelen Hempont'ta hava, ışık ve boşluğu hissediyorum. Çok güzel!

Daha fazla gücün vatandaşa verilmesi gerektiğine inanıyorum. Hakları ve davaları için mücadele eden vatandaşlara büyük saygı duyuyorum çünkü siyaset sıradan insanlar içindir ve sıradan insanlar tarafından yönlendirilmelidir. Bu insanlar benim kahramanlarımdır.

Aynı zamanda Frans Timmermans gibi insanların çabalarına, diplomasisine ve uzun soluklu mücadelelerine de hayranlık duyuyorum. Şapka çıkarıyorum! Çünkü iklim krizi çığlık atıyor.

25 yıldır kamusal yönetimler için çalışıyorum, önce 8 yıl Zaanstad Belediyesi'nde, sonra 14 yıl Amsterdam Belediyesi'nde, farklı toplumsal konularda stratejik danışmanlık yaptım. Sosyal, sağlık ve bakım, spor ve kültür, temel hizmetler, yerleşim alanlarının geliştirilmesi ve sürdürülebilir hale getirilmesi gibi konular benim çalışma örneklerimden bazılarıdır. Kadınların eşitliği için Sosyal İşler ve İstihdam Bakanlığı'nda da bir süre çalıştım. Yani kamusal yönetimi içeriden tanıyorum. Ayrıca kamu ilişkileri ve işletme ekonomisi eğitimleri aldım.

Daha iyi, sosyal olarak adil ve iklim açısından sürdürülebilir bir topluma katkıda bulunan bir çok sivil toplum kuruluşunda gönüllü olarak çalışıyorum.

Binnur Zengin ne için mücadele ediyor?

Herkesin nereden geldiğine veya kim olduğuna bakılmaksızın eşit fırsat, hak ve imkanlara sahip olması gerektiği zaten anlaşılmalıdır. Herkes geleceğe güvenle bakabilmelidir. Amacım bağ kurmaktır. Vatandaşlar arasında ve vatandaşlar ile devlet arasında herkesin katılabileceği bir bağ kurmak. Güven en önemli ve aynı zamanda en hassas unsurdur. Eğer eyalet meclisi üyesi olursam, bunun için mücadele edeceğim.