‘’99 + BİR UMUTU SEÇİYORUZ’’ sergisi Amsterdam’da açıldı

Amsterdam NDSM Fuse sergi salonunda Amerika’da yaşayan Türk fotoğraf sanatçısı Tufan Sevimli 99 başarılı Türk-Amerikan kadınını fotoğraflayıp başarı hikayelerini bir sergide birleştirdi...


  • Kayıt: 11.03.2023 14:30:47 Güncelleme: 11.03.2023 15:48:56

‘’99 + BİR UMUTU SEÇİYORUZ’’ sergisi Amsterdam’da açıldı

‘’99+One,we choose hope’’ isimli bu sergide kadına tanınan özgürlüğün nasıl bir başarı hikayesine dönüştüğünü anlatan sergi 8 Mart kadınlar günü gibi çok anlamlı bir günde açılışı sergiye ayrıca bir değer kattı.

’’99+1,We choose hope’’ fotoğrafçı Tufan Sevimli'nin kadın imajını farklı bir açıdan gösteren portre fotoğraflarından oluşuyor. Kadının kendine özgü, idealist umutlu profili, sanatın ve fotoğrafın gücüyle bir birlik, farklılık ve farkındalık hikayesi yaratıyor.

‘’99+1 Bir Umutu Seçiyoruz’’ projesi, kadına yönelik şiddet ve istismara karşı farkındalık yaratmayı ve fotoğrafın gücüyle kadının zekasına, zarafetine, estetiğine ve gücüne dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Türkiye Cumhuriyeti'nin doksan dokuzuncu yıl dönümü olan 29 Ekim 2022'de projeye katılan doksan dokuz umutlu Türk kadınının siyah-beyaz portrelerinden oluşan ilk galeri New York'taki Bowling Green Park'ta gösterildi. 

Global bir proje olarak kurgulanmıştı ve her yıl uluslararası platformda farklı konseptlerde sergilenmekte.

Amsterdam / Hülya Taş