Hollanda'da Çanakkale şehitleri ve depremde hayatını kaybedenler anıldı

Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği'nde 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla düzenlenen törende, şehitler ve Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler anıldı...


  • Kayıt: 18.03.2023 16:18:55 Güncelleme: 18.03.2023 19:50:00

Hollanda'da Çanakkale şehitleri ve depremde hayatını kaybedenler anıldı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, Çanakkale şehitleri ve Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaşamını yitirenler için Kur'an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal, burada yaptığı konuşmada, Çanakkale Zaferi'nin dünya tarihine önemli bir dönüm noktası olarak altın harflerle yazıldığını belirterek, "O gün Türk milleti, tüm yokluk ve zorluklara rağmen birlik ve bütünlük içinde düşmana Çanakkale'nin geçilemeyeceğini destansı bir müdafaayla göstermiştir." dedi.

Çanakkale destanını yazan yüzbinlerce Mehmetçiği, Mustafa Kemal Atatürk'ü ve tüm komutanları saygı, minnet ve rahmetle andıklarını ifade eden Ünal, "Anneannemin iki dayısı ve eşimin annesinin dedesi de o kahramanlar arasında Çanakkale'de yatmaktadır. Bu nedenle ayrı bir iftihar duyuyoruz. Onlar bizim için şehit olduğu için bugün bu töreni hür bir şekilde yapabiliyoruz." diye konuştu.

Vatan savunmasında, terörizmle mücadelede ve uluslararası barışı koruma görevleri sırasında şehit olanları da 2002 yılından bu yana 18 Mart'ta andıklarını dile getiren Ünal, şöyle devam etti:

"Ayrıca, dünyanın çeşitli şehirlerinde görevleri başında ASALA başta olmak üzere diğer Ermeni terör örgütlerince kahpece katledilen diplomatlarımızın ve 12 Ekim 1979 tarihinde ASALA terör örgütünce Lahey'de şehit edilen dönemin Lahey Büyükelçisi merhum Özdemir Benler'in oğlu Ahmet Benler dahil aile bireylerinin aziz hatıraları önünde de bir kez daha saygıyla eğiliyorum. Ahmet Benler gibi şehitlerimizi unutmuyoruz. Onları unutturmamak asli görevimiz olmalıdır. Zira şehitler ölmez ancak ve sadece unutuldukları zaman ölür. Bizim amacımız, onları her daim yaşatmaktır. Bu uğurda çalışmaya devam edeceğiz."

Büyükelçi Ünal, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenleri de anarak, "Aradan geçen sürede devletimiz ve milletimiz tek yürek oldu. Bu zor günlerde, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın kısa zamanda depremzedeler için topladıkları ve sevk ettikleri yardımlar için seferber olmaları karşısında milletimizin yüce dayanışma duygusunun ve ferasetinin nelere kadir olduğunu bir kez daha gördük. Bu anlamda, Hollanda Türk toplumunun sağladığı katkılar ve uzattıkları yardım eli asla unutulmayacaktır. Hollandalı dostlarımızın sağladıkları yardımlara da içtenlikle teşekkür ediyoruz." dedi.

Ünal, 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü'ne işaret ederek, bu törenle Mehmet Akif Ersoy'u da andıklarını dile getirdi.

Çanakkale Savaşı'nda Mehmetçiğin içtiği belirtilen üzüm hoşafı suyunun ikram edildiği törende, tarihi anlatan kısa bir video gösterildi.

Ünal, tören sonrası odasında misafir ettiği Hollanda'da görevli Türk medya mensupları ile gündemdeki konuları değerlendirdi.

Lahey/Tarık OKAN