Sunay Akın hayranları Rotterdam’da Çanakkale Şehitlerini anma programında buluştu

Hollanda Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (HADD) düzenlediği 18 Mart Çanakkale şehitlerini anma programı Rotterdam’da yapıldı...


  • Kayıt: 19.03.2023 17:16:02 Güncelleme: 19.03.2023 17:19:11

Sunay Akın hayranları Rotterdam’da Çanakkale Şehitlerini anma programında buluştu

Sunay Akın’ın Çanakkale’de Gölge Bir Yer anlatı / dinleti programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Kendine özgü üslubu ile bilinen anlatılardan farklı olarak adı bilinmeyen kahramanların öyküleri ile katılımcıları tarihin sayfalarında dolaştıran şair, yazar Sunay Akın dokunduğu yüreklerde iz bıraktı.

Zaman zaman duygulu anların yaşandığı akşamda cephe gerisinde yaşanan öyküler, vatan sevgisinin bilim ile birleşmesi ile Çanakkale’nin nasıl geçilmez olduğunu anlatan Sunay Akın, işgal kuvvetlerinin İstanbul’u terk edene kadar 8 yıl sürdüğünü söyledi. Atatürk’ün kişiliği, askeri dehası ile 7 düvele karşı kazandığı zafer sonrası Kanada, Avusturalya, Yeni Zelanda başta olmak üzere bir çok ülkenin bağımsızlığını kazanması dolayısı ile Emperyalistlerin Atatürk’ü sevmediklerinin altını çizdi.

Ezber bozan Çanakkkale bir gölge yer programının ardından saatlerce davetlilerle sohbet eden ve kitaplarını imzalayan Sunay Akın, aynı gösteriyi 19 Mart Akşamı da Almanya’nın Duisburg şehrinde sahneleyecek.

Rotterdam / Yavuz Nufel / Deniz Erkocu