TÜRKİYE’Yİ “UYUŞTURUCU PARASINA MUHTAÇ ÜLKE” SANAN PEŞİN HÜKÜMLÜLERE CEVAP VERECEK BİRİ YOK MU?

Hollandalı araştırmacı bir polis yazarı, ‘Bolle Jos’ lakaplı, ‘çok tehlikeli’ kokain baronunun Bodrum’da ‘korunduğunu’ iddia ediyor…


  • Kayıt: 25.03.2023 13:57:06 Güncelleme: 25.03.2023 13:57:06

TÜRKİYE’Yİ “UYUŞTURUCU PARASINA MUHTAÇ ÜLKE” SANAN PEŞİN HÜKÜMLÜLERE CEVAP VERECEK BİRİ YOK MU?

Hollanda’nın en büyük gazetesi De Telegraaf’ın adliye-polis muhabiri John van den Heuvel, yorum köşesinde, Türkiye’nin, kriminallar için iyi bir barınak olduğunu belirtirken, örnek olarak, Hollanda’nın 200.000 euro ikramiye ile aradığı Bolle Jan adlı uyuşturucu kaçağını gösterdi.

Yazar, “Türkiye, uyuşturucu baronu Bolle Jos’u neden görmezden geliyor?” başlıklı yorumundaaynı sorunun cevabını verirken, Türkiye’nin, dünya kriminallerı için bir cennet olduğunu belirtiyor.

Afbeelding met tekst, person, poseren, staan Automatisch gegenereerde beschrijving

Asıl adı Jos Leijdekkers olan, ‘Bolle Jos (Yuvarlak Jos) ve ‘Bredalı Jos’ olarak anılan uyuşturucu baronunun yakalanmasını sağlayacak kişiye verilecek olan 75.000 euroluk ikramiye, şimdi 200.000 euro’ya çıkarıldı ama, herkes O’nun Bodrum’da olduğunu biliyor.

Aynı muhabirin dün yayınlanan yorumu, Türkiye’yi, daha doğrusu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı daha da suçlayıcı bir dille yazılmış.
Zira muhabir, “Türkiye uyuşturucu baronu Bolle Jos’u neden görmezden geliyor?” sorusundan sonra şunu iddia ediyor: “Şimdilerde dış yatırımcılara önem veren Recep Tayyip Erdoğan, Bolle Jos’a da bu nedenle göz yumuyor.”

Afbeelding met tekst, krant Automatisch gegenereerde beschrijving

Muhabir dünkü yorumunda, istemeyerek olsa da bir açık kapı bırakmış. Bakınız ne diyor adliye-polis muhabiri: “Bolle Jos’un yakalanmasını sağlayacak olanlara 200.000 euro ikramiye vaat edilemesine bir anlam veremediğini belirten milletvekili Ulysse Ellian, bu bonkörlüğün sebebini soruyor. Zira gerek polis ve gerekse adalet birimleri, aranan şahsın nerede olduğunu biliyor. Daha da önemlisi, Bolle Jos, Türk polisi tarafından bir kere tutuklanmış. Türk polisinin sorularına yanıt vermeye tenezzül etmeyen Hollanda makamlarının bu vurdumduymazlığı da biliniyor. Bu nedenle de Türk polisi Bolle Jos’u serbest bırakmış.”

Muhabir, direkt olarak Erdoğan’ı suçlarken, açık kapı bırakmayı şöyle sürdürüyor:
“ Şimdi şöyle bir soru var: Bu konuda neler dönüyor? Türkiye, Hollanda adaletinin vurdumduymazlığına kızdığı için mi bu ‘en çok aranan’ kişiyi serbest bıraktı?
Veya, Bolle Jos’un para gücü, bir Türk memurunu satın alabilecek ve bir Türk pasaportu çıkarabilecek güçte miydi?

Bu sonuncu iddia tabii ki saçmalık olur. Zira herkes biliyor ki, Dubai ile Hollanda’nın suçluları iade anlaşması imzalandıktan sonra, kriminallar Dubai’den Türkiye’ye göç etmeye başladılar.”

DE TELEGRAAF

Çok eleştirmiştim, ‘Hollanda’nın en büyük (!) gazetesi De Telegraaf’ı. Çok da kavgamız olmuştu. Bir gün geldi, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni beni yemeğe davet etti. Gittim, görüştüm ama yemeğini yemedim ve sadece çayını içtim. Anlattıklarımın sonunda günah çıkardılar. Onlarca iş adamımız ve sivil toplum temsilcilerimiz ile görüştüler. Büyükelçimiz ile tam sayfalık bir röportaj yayınladılar. Aylarca Yürkiye ve Türkler hakkında hep iyi şeyler yazdılar.
Ama sonra yine çirkin yayınlarına dönüş yaptılar.
Kara çelenk bile koymuştuk binalarının önüne…

Türkiye’nin, ‘Büyük Baron’ dedikleri bir uyuşturucu soytarısının parasına ihtiyacı olduğunu iddia edebilecek kadar bilgisiz ve görgüsüz muhabir-yazar Van den Heuvel’e, bu ayıbının cevabını vermek lâzım. Ama bu cevabı ben değil, devletimiz vermeli.
Nasıl mı?
Orasını diplomasi bilsin artık.

DAHA ÖNCE DE YAZMIŞTI

6 Temmuz 2021 tarihinde yayınladığım haberimde, aynı muhabirin, Bodrum hakkında yazdıklarını şöyle değerlendirmiştim.

HOLLANDA GAZETESİNE GÖRE, BODRUM DUBAİ’İN YERİNİ ALIYOR

Yalıkavak, kaçak suçluların sığınağı olmuş.

Hollanda’nın en yüksek tirajlı gazetesi ‘De Telegraaf’ın adliye yazarı John van den Heuvel, aranan kaçakların sığınağı olan Dubai’nin, cazibesini yitirdiğini ve onun yerini Bodrum’un aldığını öne süren bir yazı yayınladı.

İlhan KARAÇAY

Afbeelding met tekst, krant Automatisch gegenereerde beschrijving

Ünlü kriminalların, yıllardır barındıkları Dubai’den, arandıkları ülkelere ‘uzun burun’ işareti yaptıklarını belirten yazar, Birleşik Arap Emirlikleri ile imzalanan ikili anlaşmalar sonrasında, suçluların iade edilmeye başlandığını belirtirken, Hollanda’dan kaçmış olan mafya suçlularından Rıdvan Taki’nin iade edilişini örnek gösteriyor.

Hollanda tarafından aranan diğer suçlulardan Roger Lips ve Bolle lakaplı Jos L.’nin Bodrum Yalıkavak’ta yaşamaya başladıklarını belirten yazar, Türkiye’nin bu konuyu ciddiye almaması halinde, Bodrum’un ‘Dünyanın kaçaklar cenneti’ olacağını ileri sürüyor.

Afbeelding met tekst Automatisch gegenereerde beschrijving
Suçluların iadesi konusunda, ikili sözleşmeler imzalamaya başlayan Birleşik Arap Emirlikleri’nin en ünlü şehri Dubai Marina’dan bir görüntü.

Hollandalı yazar, sadece kendi ülkesinden birkaç isim vermiş. Kim bilir, dünyanın dört bir yanındaki kaçaklardan kaçı Bodrum’a sığınıp yerleşmişlerdir?