Hollanda’da yaşayan Suriyeliler endişeli: “İşkenceciler yanıbaşımızda!”

Suriye’deki iç savaş, baskı ve işkenceler sebebiyle Hollanda’ya sığınan mülteciler, “Esad rejiminin işkencecilerinin” Hollanda’da olduğu iddiası nedeniyle endişe duyuyor.


  • Kayıt: 21.05.2023 09:36:44 Güncelleme: 21.05.2023 10:33:10

Hollanda’da yaşayan Suriyeliler endişeli: “İşkenceciler yanıbaşımızda!”

Hollanda’daki Suriyeliler, Suriye’den bu ülkeye gelen eski cezaevi işkencecileriyle sokaklarda karşılaşma riskiyle karşı karşıya. Suriyeliler, uzmanlar ve ilgili kuruluşlar, Esad rejiminin işkencecilerinin burada serbestçe dolaştığından şüpheleniyor. Savaş, Holokost ve Soykırım Araştırmaları Enstitüsü’nden Profesör Uğur Üngör ise bu sayının, sanılandan çok daha yüksek olabileceğini belirtti. Suriye rejiminin hem faillerini hem de kurbanlarını araştıran Üngör, “Failler hakkında söylentiden fazlası var.” dedi.

Şu anda 50-100 arasında işkencecinin ülkede dolaştığını tahmin ettiklerini dile getiren Üngör’e göre, bunların çoğu, Esad rejiminin hapishanelerinde görev yapmış kişiler.

Göçmenlik ve Vatandaşlık Dairesi de(IND) gazeteye yaptığı açıklamada, bulguları “endişe verici” olarak nitelendirirken, savaş suçlarına karışmış olmaları ihtimali nedeniyle son on yılda en az 50 Suriyelinin Hollanda’ya girişinin durdurulduğunu açıkladı.

(Trouw, Argos, Nu)