Hollanda'da Okul Öğrencilerine Ücretsiz Yemek Desteği: Fakirlikle Mücadelede Adım Atılıyor

Hollanda'da 2023-2024 eğitim yılında, 1300 ilköğretim ve orta dereceli eğitim kurumundaki öğrencilere ücretsiz kahvaltı veya öğle yemeği sunulacak...


  • Kayıt: 07.09.2023 14:56:09 Güncelleme: 07.09.2023 19:38:05

Hollanda'da Okul Öğrencilerine Ücretsiz Yemek Desteği: Fakirlikle Mücadelede Adım Atılıyor

Hollanda'daki geçici hükümet (Demissionair kabinet) bu amaçla ek bir 166 milyon avro bütçe ayırmıştır. Bu uygulamadan yaklaşık her altı okuldan birinin faydalanması beklenmektedir. Geçmiş yıllarda, çocukların aç karnına okula gitmeleri büyük bir sorun olarak görülmüştür. Hollanda Kızıl Haç gibi sosyal yardım kuruluşları bu girişimi olumlu karşılamıştır.

Ayrıca, bazı ailelerin çocuklarının çantalarına yiyecek koyacak maddi imkanları olmadığı için bu uygulamanın çok önemli olduğu bilinmektedir. Toplumsal fakirlikle mücadele ve fakirlik içinde büyüyen 300 bin Hollandalı çocuk ve genç, en büyük toplumsal sorunlardan birini oluşturmaktadır.

Toplumun belirli kesimlerinde, fakirlik içinde büyüyen çocuklar her dönemde ve yüzyılda olmuştur. Armoedebestrijding (fakirlikle mücadele) önemlidir, ancak gelecekte köklü çözümler bulma konusunda henüz yeterince ilerleme kaydedilmemiş gibi görünüyor.

Lahey / Nejat SUCU