Hollanda'da İklim Aktivistleri Yolu Kapatmaya Devam Ediyor!

Fosil yakıt kullanımına karşı çıkan eylemciler yolu trafiğe kapattı. İklim Aktivistleri, bugün bir kez daha A12 otoyolunu bloke etti...


  • Kayıt: 10.09.2023 10:59:04 Güncelleme: 10.09.2023 11:45:00

Hollanda'da İklim Aktivistleri Yolu Kapatmaya Devam Ediyor: Tazyikli Suyla Engellendiler

Hollanda, iklim değişikliğine karşı önlemler alınmasını isteyen aktivistlerin gösterisine sahne oldu.

Extinction Rebellion (XR) İklim Aktivistleri, bugün bir kez daha A12 otoyolunu bloke etti. Utrechtsebaan'da yere oturan birkaç yüz kişi bulunuyor. Polis, göstericilere dağılmalarını emretti.

Polis, Tazyikli Su kullanıyor ve göstericileri gözaltına alarak ADO Stadyumu'na otobüslerle taşımaya başladı. Bir muhabire göre, şu ana kadar 3 otobüs göstericilerle birlikte ayrıldı.

Dün yapılan kapatmada, 2400'den fazla gösterici gözaltına alındıç Göstericiler otobüslerle ADO Stadyumu'na, otoyolun kenarına taşındılar. Oradan, çoğu eve gitmek üzere serbest bırakıldı.

Çoğu gözaltı, göstericilerin uymaları gereken kuralları belirleyen Kamu Gösterileri Yasası'nın (Wet openbare manifestaties - Wom) ihlaliyle ilgililiydi.

Polis, yolun trafiğe tekrar serbest bırakılması için çalışıyor.

Fosil yakıtların kullanılmasını istemiyorlar

"Extinction Rebellion (Yok Oluş İsyanı)" adlı çevreci grubun organizasyonuyla toplanan grup, petrol, kömür ve gaz kullanımının sonlandırılmasını istedi. Hollanda hükümetinin fosil yakıt politikası eleştirildi.

Ellerinde "Zaman doldu, fosil yakıt sübvansiyonlarını durdur", "Sistem değişmeli, iklim değil" ve "Fosil lobisi kriminal bir organizasyon, biz halkız" yazılı pankartlar ve dövizler taşıyan göstericiler, uzun süre yolda oturma eylemi yaptı.

Polisten müdahale

Göstericiler, hükümet fosil sübvansiyonlarını kaldırana kadar her gün Lahey'de parlamentoya giden A12 ana yolunun son kısmında kapatma eylemi yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Eylemin yapıldığı yerin "gösteriye yasaklı bölge ilan edildiği" uyarısı yapan polis, protestonun başlamasından 2 saat sonra aktivistlere müdahale etmeye başladı.

Lahey'de toplanan çevreciler, fosil yakıt kullanılmasının durdurulmasını istedi.

Tazyikli su sıktılar

Göstericilere tazyikli su sıkan polis, uyarılara rağmen yolu ve çevresini terk etmeyenleri gözaltına aldı ve halk otobüsleri ile bölgeden uzaklaştırdı.

Eylem sırasında ağaç dallarına, yol kenarındaki sokak lambasına tırmanan bazı göstericiler, polis tarafından indirildi.

"Her gün yol kapatacağız"

Çevreci aktivist Guus Dix, fosil sübvansiyonlarının kaldırılmasına yönelik siyasi baskıların arttığını söyledi.

Fosil sübvansiyonlarının durdurulması için yapılan yol kapatma eyleminin ilk olmadığını ve bir yıldır devam ettiğini belirten Dix, şunları söyledi:

30 kişiyle başladığımız bu eyleme şimdi binlerce insan katılıyor. Bizim hükümete yönelik talebimiz için ülke çapında da çok fazla destek var. Bugün son değil.

Eğer gözaltına alınırsak yarın saat 12.00'de geri döneceğimizi söyledik. Tekrar gözaltına alırlarsa bir sonraki gün yine geri döneceğiz. Talebimiz karşılanana kadar her gün yol kapatma eylemine devam edeceğiz.

"İklim krizi ciddiye alınmalı"

Dix, hükümetin iklim krizini ciddiye alması gerektiğini, iklim değişikliğiyle ilgili neler olup bittiği konusunda kendi halkına karşı dürüst olması ve anlatması gerektiğini dile getirdi.

Soyadını vermek istemeyen çevreci Nanda da hükümetin fosil sübvansiyonlarını durdurmasını beklediklerini ifade ederek şöyle konuştu:

Daha önce de eylem yaptık ama henüz hiçbir şey değişmedi, bu yüzden tekrar buradayız. Artık hükümetin harekete geçmesi gerekiyor.

Hükümet, bir şeyler yapana kadar burada kalacağız. Her gün bizi götürdüklerinde geri döneceğiz. Tekrar gelip burada oturacağız.