Belçika'da hükümet, mahkemenin 'bekar erkek sığınmacı' kararını iptal etti! Ülkeye giremeyecekler...

Belçika mahkemesi, hükümetin sığınma hakkı isteyen bekar erkeklere barınma hakkı vermeme kararını bozmuştu. Belçika İltica ve Göçten Sorumlu Dışişleri Bakanı Nicole de Moor, mahkemenin bu kararını, ülkenin göç yasalarına aykırı olduğunu söyleyerek reddetti...


  • Kayıt: 14.09.2023 10:27:40 Güncelleme: 14.09.2023 10:31:01

Belçika'da hükümet, mahkemenin 'bekar erkek sığınmacı' kararını iptal etti! Ülkeye giremeyecekler...

Dünyada giderek artan mülteci meselesi hakkında Belçika hükümetinden flaş bir hamle geldi. Belçika hükümeti, mahkemenin verdiği 'bekar erkek sığınmacı' kararını uygulamayacaklarını açıkladı.

c

"BEKAR ERKEKLER KENDİ ÇARESİNE BAKMALI"

Geçen ay Belçika İltica ve Göçten Sorumlu Dışişleri Bakanı Nicole de Moor, ülkede sığınmacılar için konut sıkıntısı beklendiğini ifade ederek, "bu kış çocukların sokaklarda kalmalarını önlemek" istediklerini belirtmişti.

Bu bağlamda Moor, bekar erkek sığınmacıların ülkeye alınmaması gerektiğini ve başlarının çaresine bakmaları gerektiğini ifade etmişti.

thumbs_b_c_6274c332abcd6d2932946fc63b0e250d

MAHKEME BU KARARI BOZMUŞTU

İnsan hakları örgütleri ve yardım kuruluşları, hükümetin bu kararına yönelik konuyu Danıştay mahkemesine taşımıştı.

Mahkeme, hükümetin kararının, uluslararası koruma başvuruları incelenirken tüm sığınmacıların sahip olması gereken haklara saygı göstermediğine hükmetti.

Belçika hükümeti mahkemenin aldığı kararı uygulamayacaklarını ifade etti.

thumbs_b_c_b7de026681425ad84493e98d05c045ba

BELÇİKA'DA SIĞINMA TALEPLERİ ÖNEMLİ SORUNLAR DOĞURUYOR

Belçika, kendi ülkelerinde zulümden korunmak istediğini söyleyen binlerce kişiye yeterli barınak sağlayamadığı için uzun süredir eleştiriliyor. Son yıllarda Brüksel'deki merkez dışındaki sokaklarda düzenli olarak uzun çadır kuyrukları oluştu.

x

De Moor, son iki yılda 11,5 milyonluk ülkeye akın eden sığınmacıların barınakların neredeyse 33.500 kapasiteye kadar dolduğundan şikayetçi oldu. Federal kurum Fedasil, geçen yıl Belçika'ya yaklaşık 37 bin koruma başvurusu yapıldığını söyledi.

Belçika, sığınmacıların yanı sıra, Rusya'nın ülkelerine yönelik savaşından kaçan yaklaşık 62 bin Ukraynalı mülteciye de yardım ediyor.