Hollanda İstatistik Kurumu CBS: 800.000'den fazla insan yoksulluk içinde yaşıyor

Bu yıl Hollanda'da 800.000'den fazla insan yoksulluk içinde yaşıyor; Merkezi Planlama Bürosu'na göre, bu rakam 2024'te neredeyse 1 milyona çıkacak...


  • Kayıt: 15.09.2023 09:44:19 Güncelleme: 15.09.2023 17:32:16

Hollanda İstatistik Kurumu CBS: 800.000'den fazla insan yoksulluk içinde yaşıyor

CBS'nin yeni araştırmasına göre, sağlıklı beslenme isteğiyle yaşayan neredeyse her beş Hollandalı yetişkinden biri, daha sağlıksız ürünler satın alacak kadar maddi imkana sahip olmadığını ifade ediyor. Yoksulluğun artmasıyla birlikte bu durumun düzelmesi pek olası görünmüyor.

Bu yıl Hollanda'da 800.000'den fazla insan yoksulluk içinde yaşıyor; Merkezi Planlama Bürosu'na göre, bu rakam 2024'te neredeyse 1 milyona çıkacak. Sağlıklı beslenmeye gücü yetmeyen kişi sayısı ise ekonomik durumlarına ve gelecekteki işlerine bağlı olarak değişecek. Ayrıca fiyat artışlarının derecesi de etkili olacak. Yiyecek ve enerji fiyatlarının yükselmesi her zaman hemen telafi edilemeyebilir, ancak hükümet düşük gelirli vatandaşların alım gücünü korumak için çaba gösteriyor.

CBS'nin araştırmasına göre yetişkin nüfusun yüzde 36'sı daha sağlıklı beslenmeyi istiyor, ancak bu her zaman mümkün olmuyor. Neredeyse yarısı zaman zaman başkalarının kendilerini sağlıksız yiyeceklere ikna ettiğini belirtirken, yüzde 39'u sağlıksız yiyeceklerden vazgeçmeyi zor buluyor.

Ayrıca, insanlar sağlıklı ürünleri satın alırken besin değerlerine (kalori, yağ, protein, karbonhidrat ve tuz miktarı) veya içerik listesine bakmıyorlar. Nüfusun yarısından azı bu tür bilgilere dikkat etmiyor. Daha da az insan (yüzde 15), bir ürünün sağlıklılığını gösteren gıda logosuna veya renk etiketine (Nutri-Score) dikkat ediyor.

Daha sağlıklı beslenmek isteyenlerin çoğunluğu, bunu gelecekteki sağlık sorunlarını önlemek, daha iyi hissetmek veya kilo vermek amacıyla yapmayı tercih ediyor. Daha iyi bir görünüm ve kilo kontrolü isteği ise Hollandalıların yüzde 10'unun sağlıklı beslenme isteğinin nedenleri arasında yer alıyor.

Lahey / Furkan TURGUT