Hollanda'da sağlık sigortası primleri gelecek yıl aylık 12 avro artacak

Görevden ayrılan hükümet, De Telegraaf gazetesinin öncesinden edindiği bilgiye göre gelecek yıl için aylık yaklaşık 150 avro prim ödenmesini planlıyor...


  • Kayıt: 15.09.2023 17:34:20 Güncelleme: 15.09.2023 21:58:48

Hollanda'da sağlık sigortası primleri gelecek yıl aylık 12 avro artacak

Her yıl Bütçe Günü'nden önce Sağlık Bakanlığı, yeni temel sağlık sigortası priminin ne kadar yüksek olacağına dair tahminlerde bulunur. Gelecek yıl için yıllık 1.792 avro prim tahmin ediliyor; bu, poliçe sahiplerinin bu yıl ödediği ortalama 1.657 avroya kıyasla 135 avro daha fazla. Ortalama aylık prim şu anda 138 avronun üzerinde.

Gelecek yıl prim ödeyenlerin aylık olarak 149,35 avro ödemesi gerekip gerekmediği henüz kesin değil. Sigortacılar sonuçta prim tutarını kendileri belirlerler ve bazen fiyat artışlarını rezervlerini kullanarak bir miktar hafifletebilirler. Sigortacılar, temel sigorta prim tutarını en geç 12 Kasım'a kadar açıklayacaklar. Prim artışının maliyeti en düşük gelirli kesimlere yansırken, sağlık yardımları da buna göre artırılacak.

Sağlık sigortası primlerinin artışı sürpriz olmadı. Geçtiğimiz hafta De Telegraaf, sigortacıların altı aylık rakamlarını sunarken primlerin keskin bir şekilde artmasını beklediklerini bildirdi. O dönemde sağlık hizmetleri ekonomisti Wim Groot, "Artan sağlık hizmetleri maliyetleriyle birlikte primlerde önemli bir artış kaçınılmaz" dedi.

Hastanelerdeki ücret artışları, artan sağlık harcamalarının bir göstergesidir. Bakanlığın temel kuralı, ücretlerdeki her yüzde artışın temel sigortada yıllık bazda 10 avro artışa yol açtığıdır. Sadece hastanelerde bu yıl ücretler yüzde 13 ila 15 arasında arttı. Groot, "Ayrıca, yaşlanan nüfus nedeniyle bakım talebi artıyor ve bu da maliyetlerin artmasına neden oluyor" dedi.

Son yıllarda sağlık sigortası primleri yıllık olarak keskin bir şekilde arttı. Örneğin, 2018'de ortalama prim aylık olarak 'sadece' 107,50 avroydu."

Lahey / Furkan TURGUT